Czy można nagrać rozmowę bez wiedzy drugiej osoby? Prawniczka rozwiała wątpliwości w 10 sekund

kobieta.gazeta.pl 5 godzin temu
Czy można nagrywać rozmowy bez uprzedzenia? Niektórzy robią to, choćby się nie zastanawiając. Okazuje się, iż przepisy są w tej kwestii restrykcyjne. Sprawdź, kiedy można, a kiedy nie można uwieczniać rozmów.
Nie da się ukryć, iż dzisiejszy świat uległ już ogromnej cyfryzacji, a telefon z funkcją nagrywania obrazu i dźwięku ma praktycznie każdy z nas. Niektórzy wykorzystują taki sprzęt, by uwieczniać rozmowy, jednak nie zawsze dzielą się informacją, iż to robią. Czy to karalne? Specjalistka od rozwodów i prawa rodzinnego @rozwod_bez_zalu wyjaśniła tę kwestię w jednym z nagrań na TikToku.


REKLAMA


Zobacz wideo Pracownik ma prawo być naburmuszony, bo nie płacą mu za uśmiech


Czy można nagrać rozmowę bez wiedzy drugiej osoby? Nie każdy zdaje sobie sprawę
W polskim prawie nie ma ogólnego zakazu nagrywania rozmów, w których sami uczestniczymy. Oznacza to, iż możesz nagrać rozmowę, w której bierzesz udział, choćby bez zgody drugiej strony
- wyjaśniła autorka nagrania w opisie. - Zgodnie z kodeksem karnym możemy ścigać za przestępstwo tylko wtedy, kiedy ktoś uzyskuje dostęp do informacji, która nie jest dla niego przeznaczona. A trudno tu argumentować, iż o ile ja rozmawiam z tobą, to informacja, którą mi przekazujesz, nie jest dla mnie przeznaczona - powiedziała.


jeżeli więc uczestniczymy w danej rozmowie, nie ma znaczenia, czy poinformowaliśmy rozmówcę, iż jest ona nagrywana. Sytuacja wygląda jednak inaczej, jeżeli uwieczniamy rozmowy, których nie byliśmy uczestnikami. Takie dane są uzyskane nielegalnie i można mieć wtedy problemy z prawem. W żadnym wypadku nie można więc zakładać podsłuchu u nikogo w mieszkaniu, ani w żadnym innym miejscu.


Internauci podzielili się opiniami. "Zawsze mnie bawi"
Pod nagraniem pojawiło się wiele komentarzy internautów, którzy podzielili się swoimi wątpliwościami oraz doświadczeniami w temacie nagrywania rozmów.
Zawsze mnie bawi rozmowa z jakąś instytucją, gdzie pracownik informuje mnie, iż rozmowa jest nagrywana, a kiedy ja informuje, iż z mojej strony również, to nagle pada info: ale ja nie wyrażam zgody. Nie musisz, bejbe.
Sytuacja praktycznie identyczna jak z nagrywaniem twarzy w przestrzeni publicznej, gdzie możesz to robić do woli, ale nie możesz udostępniać.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.


Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału