Kredyt, gotówka a może dziedziczenie? ​
W jaki sposób stajemy się właścicielami nieruchomości i co z nimi robimy

Ponad 30 lat temu łatwiej było kupić mieszkanie za gotówkę, obecnie młodzi muszą zaciągać kredyty, jeśli w ogóle ich na nie stać. Jak sposoby nabywania własnego M zmieniały się na przestrzeni lat? Jakie są główne mechanizmy kupowania nieruchomości i jak właściciele nimi gospodarują? Wreszcie, czy na pewno młodzi dorośli chcą wejść w posiadanie mieszkania na własność? Na te i inne pytania odpowiada raport „Szczęśliwy dom. Mieszkaniowe mieć czy być”. 

Jak mieszkańcy Polski stają się właścicielami nieruchomości?

Obecnie młodzi dorośli, kupując mieszkanie, najczęściej mogą liczyć jedynie na kredyt. Z badania Otodom przeprowadzonego na potrzeby raportu „Szczęśliwy dom. Mieszkaniowe mieć czy być” wynika, że aktualnie kluczowym narzędziem umożliwiającym zakup mieszkania jest kredyt hipoteczny. W grupie osób w wieku 26-35 lat tylko 13% kupiło nieruchomość za gotówkę. Dla porównania wśród respondentów powyżej 65. roku życia odsetek ten wynosi 44%. Z kolei proporcje odwracają się, gdy mówimy o dziedziczeniu mieszkania. W najmłodszej grupie wiekowej (18-25 lat) aż 63% właścicieli otrzymało mieszkanie w spadku lub w formie darowizny. W starszych grupach wiekowych ten odsetek maleje – dla grupy 36-45 lat wynosi 42%. 

Wykres Otodom z raportu Szczęśliwy dom. Mieszkaniowe mieć czy być.
Wykres Otodom z raportu Szczęśliwy dom. Mieszkaniowe mieć czy być.

Jednocześnie raport Otodom pokazuje, że w ciągu ostatnich pięciu lat ponad 40% kredytobiorców dokonało nadpłaty kredytu hipotecznego, co oznacza, że dążymy do wcześniejszego uregulowania zobowiązań. Najczęstsze powody nadpłat to redukcja wysokości odsetek (48%), chęć szybszego osiągnięcia pełnej własności nieruchomości (45%) oraz obniżenie bieżącej raty kredytu (34%).

Co robimy z dodatkowymi nieruchomościami?

Polacy coraz częściej traktują mieszkania jako inwestycję. 7% właścicieli wynajmuje swoje nieruchomości odpłatnie, a kolejne 7% pozostawia niewykorzystane, traktując jako lokatę nadwyżki kapitału. Wśród osób posiadających trzy lub więcej nieruchomości odsetek wynajmujących wzrasta do 33%. Jednocześnie wiele mieszkań pozostaje niewykończonych lub nieużywanych z różnych względów – na przykład z powodu braku środków na wykończenie lub w oczekiwaniu na wzrost wartości nieruchomości w przyszłości. Oczywiście postrzeganie mieszkań jako inwestycję jest motywowane dynamicznym wzrostem cen nieruchomości. Z drugiej strony, jak wynika z badania, wielu właścicieli lokali mieszkalnych nie jest w stanie ich wynająć, ponieważ brakuje im środków na wykończenie wnętrz lub pomysłu na wykorzystanie takiego aktywa.

Dlaczego rezygnujemy z własności?

Co jest ciekawe, nie wszyscy dążą do posiadania nieruchomości i nie zawsze z uwagi na brak możliwości finansowych. W badaniu Otodom aż 75% osób, które nie mają mieszkania na własność, wskazało, że główną przeszkodą są ograniczenia finansowe. 41% ankietowanych deklaruje, że nie stać ich na zakup ze względu na brak wystarczającej zdolności kredytowej. 11% wstrzymuje się z zakupem, oczekując na poprawę sytuacji rynkowej.

Wykres Otodom z raportu Szczęśliwy dom. Mieszkaniowe mieć czy być.
Wykres Otodom z raportu Szczęśliwy dom. Mieszkaniowe mieć czy być.

Są także głosy na rynku mieszkaniowym, które wskazują na rezygnację z zakupu mieszkania z powodów tzw. ideowych. Młodsze pokolenia cechują większa mobilność oraz skłonność do elastyczności i dostosowywania się do zmieniających się warunków życiowych. Badanie Otodom „Mieszkanie na osi czasu” wykazało, że tylko 37% osób w wieku 18-25 lat uważa, że powinni mieszkać samodzielnie – dla porównania w grupie 36-45 lat odsetek ten wzrasta do 65%. Natomiast tych, którzy chcieliby kupić mieszkanie powstrzymują głównie ceny. Największym problemem potencjalnych kupujących są rosnące ceny mieszkań oraz wysokie koszty kredytów. Czynniki takie jak niepewność gospodarcza, zmiany w polityce kredytowej oraz obawa przed długoterminowym zobowiązaniem finansowym skutecznie hamują popyt na rynku nieruchomości. 

Więcej ciekawych danych o rynku mieszkaniowym można przeczytać w raporcie Otodom „Szczęśliwy dom. Mieszkaniowe mieć czy być”.

 

 

Agata Stachowiak

Agata Stachowiak

PR Lead, Otodom

 

 

Share

Latest News

Website preview
Rynek mieszkaniowy reaguje na obniżkę stóp procentowych
Wiele wskazuje na to, że na rynku mieszkaniowym widać już pierwsze efekty obniżki stóp procentowych. Według danych Otodom do 15 maja przeciętna dzienna sprzedaż mieszkań deweloperskich na siedmiu głównych rynkach była najwyższa od roku. Rezerwacje osiągnęły poziomy z końcówki 2023 r., a wzrost aktywności osób poszukujących własnego M sięgnął nawet 20% r/r. A to, jak podkreślają eksperci, może zapowiadać ożywienie na rynku w najbliższych miesiącach.
media.otodom.pl
Website preview
Nowa fala na rynku nieruchomości – deweloperzy i nabywcy stawiają na mniejsze miasta
Lublin, Szczecin, Bydgoszcz, Rzeszów, Kielce i Białystok zyskują na znaczeniu. Działający tam deweloperzy sprzedali w kwietniu ponad 820 mieszkań, co oznacza wzrost o 25% r/r. Mimo dynamicznego przyrostu oferty (43% r/r), sprzedaż na tych lokalnych rynkach utrzymuje od 3 miesięcy stabilny poziom, porównywalny do tego z początku 2024 r. Z kolei ceny, choć stabilne, doganiają te z większych aglomeracji.
media.otodom.pl
Website preview
Średnie stawki najmu na razie bez szans na większe spadki
W kwietniu liczba ofert i aktywność najemców spadły, ale ceny pozostały niewzruszone. Średni czynsz utrzymał się na poziomie 3,6 tys. zł, mimo mniejszej podaży i słabszego popytu. Eksperci przewidują, że obniżka stóp procentowych nie wpłynie w najbliższym czasie na rynek najmu, a impulsów do większych zmian spodziewać można się dopiero latem.
media.otodom.pl

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

* wg danych za grudzień 2024 r.

Kontakt

Biuro Prasowe Otodom: Linkleaders

otodom@linkleaders.pl

www.otodom.pl