• Link został skopiowany

Ten kurort przyciągał znane nazwiska. Bywał tu Piłsudski i Kossak. A potem przyszli Niemcy

To było najpiękniejsze miejsce nad Bałtykiem. Nadmorski kurort przed II wojną światową nazywano "nową Warszawą". Wypoczywała tutaj elita polskiej polityki i świata kultury. Obecnie jest znanym i cenionym uzdrowiskiem.
Zjeżdżała tutaj śmietanka towarzyska. Kurort pokochał też sam marszałek Piłsudski
fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Jastrzębia Góra była małą osadą rybacką. Jej popularność zaczęła rosnąć w latach 20. i 30. XX wieku, bo w 1920 roku Polska odzyskała dostęp do Morza Bałtyckiego. Dziesięć lat później inżynier Jerzy Osmołowski zbudował pierwszy Dom Zdrojowy "Bałtyk" z pokojami hotelowymi i basenem. Miejscowość zaczęła przyciągać coraz więcej turystów i znane nazwiska.

Zobacz wideo Rekiny w popularnych kurortach turystycznych

Zjeżdżała tutaj śmietanka towarzyska. Kurort pokochał sam marszałek Piłsudski

W 1928 roku zaczęto budować drogę z Władysławowa, a wygodny dojazd uatrakcyjnił miejscowość. Powstawało coraz więcej pensjonatów i willi. Jastrzębia Góra stała się też ośrodkiem spotkań polskich elit. Wypoczywał tutaj między innymi Edward Rydz-Śmigły, Wojciech Kossak czy Włodzimierz Nałęcz.

Jastrzębia Góra kiedyś
Jastrzębia Góra kiedyś fot. NAC

Co ciekawe, do miasteczka przyjeżdżał też sam Józef Piłsudski. Jerzy Osmołowski wybudował mu willę "Mewa" przy ulicy Nadbałtyckiej, tuż przy samym klifie. Po jego śmierci podarował budynek rodzinie marszałka. Obecnie należy on do Filii Krajowej Szkoły Skarbowości w Jastrzębiej Górze.

II wojna światowa przerwała dobrą passę Jastrzębiej Góry. Wiele budynków zajęli Niemcy

Niestety w wyniku wybuchu II wojny światowej Jastrzębia Góra mocno ucierpiała. Zniszczony został Dom Zdrojowy "Bałtyk", który odbudowano dopiero w 1959 roku. Niemcy przejęli większość budynków i willi, a polski kurort zamienił się w letnisko dla niemieckich oficerów i urzędników. W czasach PRL-u dawna osada powoli odbudowywała popularność. Obecnie Jastrzębia Góra jest jedną z najbardziej docenianych miejscowości uzdrowiskowych. Góry czy morze? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.

Więcej o: