Wyglądają podobnie, więc wiele osób je myli. Zwróć uwagę na jeden szczegół
Mozzarella to chyba najbardziej popularny włoski ser. Znajdziemy go w każdym sklepie i bardzo często korzystamy z jego dobrodziejstw. Niedawno popularność zaczęła zyskiwać też burrata, która wygląda dość podobnie, ale ma nieco inne zastosowania.
Mozzarella i burrata to dwa włoskie sery, które zdobyły serca smakoszy na całym świecie. Choć wyglądają podobnie, różnią się smakiem, konsystencją i historią. O pierwszym serze słyszeli już starożytni Rzymianie. Na początku wytwarzano go z mleka bawolic, a potem z mleka krowiego. Bardzo szybko stał się nieodłącznym elementem włoskiej kuchni. Burrata jest dość nowym wynalazkiem, bo wymyślono ją dopiero w latach 50. XX wieku w Apulii (i wytwarza się ją jedynie w tym miejscu). Twórcy serów wykorzystali resztki mozzarelli i stworzyli całkowicie kremowy ser.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gdy tylko spróbujesz tej kombinacji, nie będziesz chciał jeść jajecznicy w innym wydaniu
Mozzarella czy burrata? Jest kilka zasadniczych różnic
Mozzarella ma delikatny smak, więc jest idealnym dodatkiem do wielu potraw, na przykład świetnie sprawdza się w pizzy. Jest serem podpuszczkowym, który powstaje przez koagulację mleka. Tradycyjną wytwarza się z mleka bawolic, ale najczęściej wykorzystuje się do tego mleko krowie. Ma elastyczną konsystencję i równomiernie topi się pod wpływem ciepła. Najczęściej produkowana jest w formie kulki, ale często możemy kupić też wiórki do posypania na pizzę lub zapiekankę.
Burrata zaś składa się z dwóch warstw. Zewnętrzna to po prostu zestalona mozzarella, a wnętrze jest połączeniem śmietanki i straciatelli. Proces jej wykonania jest dłuższy i bardziej skomplikowany, dlatego zapłacimy za nią o wiele więcej. Burrata idealnie pasuje do sałatek, a szczególnie tych z pomidorem w roli głównej. "Lubi się" także z mięsem i owocami.
"Burrata to wykwintna siostra mozzarelli"
Katarzyna Bosacka w ciekawy sposób porównała obydwa sery na swoim Instagramie. Od razu podkreśla, że burrata jest bardziej ekskluzywna i ma wyższą jakość. W nagraniu dodaje, że najlepiej smakuje na surowo (dzięki śmietance ze środka), mozzarellę możemy podgrzewać. Burrata ma bardziej intensywny i bogatszy smak. Różnicę zauważymy też w wartościach odżywczych. Mozzarella ma 24 g białka na 100 g, a burrata już "tylko" 18 g., odwrotnie jest z tłuszczem. Mozzarella zawiera 20 proc., a burrata aż 35 proc. To wszystko sprawia, że "młodsza siostra" jest bardziej kaloryczna (380 kcal vs 280 kcal mozzarelli).
Mozzarella i burrata to dwa wyjątkowe sery, które niemalże całkowicie się od siebie różnią. Oba mają swoje miejsce w kuchni włoskiej i na stołach smakoszy na całym świecie. Wybór między nimi zależy od osobistych preferencji i rodzaju potrawy, do której mają być użyte. Można jednak powiedzieć, że mozzarella i burrata należą do jednej serowej rodziny.