Już nie mrożę koperku w pudełku po lodach. Mam znacznie lepszy sposób
Mrożenie koperku to świetny sposób na przedłużenie jego terminu ważności. Nawet kupione w warzywniaku pęczki często nie zostają wykorzystane w całości – nie wspominając już o zbiorach z własnego ogródka. Wiele osób na szybko wrzuca koperek do pudełka po lodach. Jest lepszy sposób na zachowanie jego aromatu, koloru i właściwości zdrowotnych.
Pojemniki po lodach nie są najgorszą opcją, ponieważ są przystosowane do przechowywania żywności w niskich temperaturach. Wystarczy je umyć i można z nich zrobić ponowny użytek. Jednak problem polega na tym, że w takim pudełku często oprócz koperku znajduje się także dużo pustej przestrzeni, wypełnionej powietrzem. Z każdym kolejnym otwarciem, do środka dostaje się kolejna porcja powietrza, która osłabia właściwości i aromat koperku.
Lepszy sposób na mrożony koperek
O wiele lepiej sprawdzają się foremki do lodu – pod warunkiem, że nie trzymasz otwartych silikonowych tacek luzem w zamrażalniku przez dłuższy czas. Jeśli po zamrożeniu kostek, przełożysz je do szczelnego pojemnika lub woreczka, możesz cieszyć się praktycznymi niewielkimi porcjami – w sam raz do zupy czy posypania ziemniaków.
Jak zrobić mrożony koperek w kostkach?
Są trzy sposoby na przygotowanie takich praktycznych porcji:
- Do foremek włóż sam posiekany koperek. Wstaw do zamrażalnika, a po kilku godzinach przełóż twarde kostki do szczelnego woreczka.
- Posiekany koperek ułożony w foremce do lodu zalej przegotowaną i przestudzoną wodą. W ten sposób kostki powstaną znacznie szybciej, ale będzie można je przeznaczyć tylko jako dodatek do zup i sosów, w których nie będzie przeszkadzać dodatkowa woda.
- Koperek możesz zalać także olejem lub oliwą. W ten sposób na powierzchni kostek utworzy się pewnego rodzaju bariera ochronna, która zablokuje dostęp tlenu. W ten sposób mrożony koperek zachowa najwięcej koloru i aromatu.
Tych potraw nie przechowuj w pojemnikach po lodach
Chociaż pojemniki po lodach są odpowiednie do przechowywania produktów spożywczych, wiele z nich nie zostało zaprojektowanych do ponownego użytku. Profesor Bruce Blumberg z University of California w Irvine zwraca uwagę na to, że:
"plastik może reagować z różnymi produktami i uwalniać szkodliwe substancje" – wypowiedź przytoczona w artykule na Onecie.
Pojemników po lodach nie powinniśmy myć w gorącej wodzie, wyparzać, a także przechowywać w nich gorących czy kwaśnych posiłków. Wysoka temperatura i kwaśny odczyn może naruszać ich powierzchnię i powodować przenikanie do żywności szkodliwych substancji chemicznych oraz mikroplastiku.