REKLAMA
Kobieta Wiadomości Marta Nawrocka wkrótce będzie pierwszą damą. Jak oceniają ją Polacy?

Marta Nawrocka wkrótce będzie pierwszą damą. Jak oceniają ją Polacy?

Autor Dziennikarze Onet Kultura
Dziennikarze Onet Kultura

W sierpniu Marta Nawrocka zostanie nową pierwszą damą. Polscy internauci bardzo chętnie komentują jej wizerunek. Analizę na ten temat przygotował Europejski Kolektyw Analityczny Res Futura. Dzięki opublikowanemu we wtorek dokumentowi można przekonać się, co najbardziej krytykują, a co chwalą użytkownicy polskiego Internetu.

Marta Nawrocka wkrótce będzie pierwszą damą. Jak oceniają ją Polacy?
Jarek Praszkiewicz / PAP
Marta Nawrocka wkrótce będzie pierwszą damą. Jak oceniają ją Polacy?

Z raportu przygotowanego przez Res Futura wynika, że internauci często stawiają Martę Nawrocką obok ideału kobiety reprezentującej państwo, która skupia się na wyglądzie, stylu i tym, czy pasuje do roli. Autorzy zauważają, że stałym narzędziem oceny tego, czy przyszła pierwsza dama jest odpowiednią osobą, by pełnić tę funkcję, stały się właśnie ubrania.

Prawie jedna czwarta komentarzy wskazuje na przeszłość Marty Nawrockiej. Pojawiają się insynuacje i ostre zarzuty dotyczące jej życia rodzinnego i prywatnego, a według autorów raportu jest to dowodem na "głęboko zakorzeniony mechanizm osądzania kobiet przez pryzmat ich przeszłości".

Internet podzielony na temat Nawrockiej

W 17 proc. komentarzy pojawiają się porównania żony Karola Nawrockiego do Jolanty Kwaśniewskiej, byłej pierwszej damy w latach 1995-2005. Takie porównania mają na celu podkreślenie różnic i pokazanie, że Nawrocka źle wypada na tle swoich poprzedniczek. 14 proc. wpisów dotyczy roli matki i kobiety. Pojawiają się w tym kontekście komentarze zarówno pozytywne, jak i negatywne i dotyczą tego, że kobieta powinna reprezentować wartości rodzinne.

Pojawia się również obrona Nawrockiej przed hejtem skierowanym na jej osobę — to 10 proc. wpisów. Część komentujących uważa, że przyszła pierwsza dama traktowana jest niesprawiedliwie i broni jej, wskazują, że jest atakowana bez powodu.

Z raportu wynika, że wobec Nawrockiej stosowany jest mechanizm "powolnej degradacji" — jest krytykowana za drobne rzeczy, takie jak powtarzające się stroje, co ma służyć jako pokazanie jej braku kompetencji. W komentarzach bardzo często pojawiają się memy, są one pełne agresji i ironii.

Przyszła pierwsza dama może zostać symbolem

Z kolei 8 proc. wpisów pozytywnych podkreśla, że przyszła pierwsza dama jest prawdziwa, naturalna i "nieprzekombinowana medialnie". 6 proc. wskazuje na jej oddanie rodzinne, 5 proc. przekonuje, że jest autentyczna i ma własny styl, a 4 proc. — że jest dobrą reprezentantką polskiego społeczeństwa.

Mimo sporej krytyki w kierunku Nawrockiej autorzy raportu przewidują, że w ciągu 3-6 miesięcy może wzrosnąć dla niej społeczne poparcie. Temat ubioru może się zużyć, a Polacy będą mogli zacząć postrzegać ją jako kobietę niesprawiedliwie ocenianą z powodu wyglądu.

"Społeczność internetowa — mimo swojej agresji — wykazuje tendencję do przesuwania się ku empatii, gdy atak trwa zbyt długo, staje się jednostronny lub zyskuje cechy prześladowcze" — czytamy w raporcie. Z raportu wynika, że jeśli obecna sytuacja się utrzyma, Marta Nawrocka może z biegiem czasu stać się symbolem kobiety, która przeciwstawia się oczekiwaniom elit i reprezentuje dużą część społeczeństwa.

Europejski Kolektyw Analityczny Res Futura jest fundacją, która zajmuje się analizą mediów i bezpieczeństwa informacji w sieci. Przygotowuje badania, komentarze i raporty na temat wpływu cyfrowych mediów na społeczeństwo.

Autor Dziennikarze Onet Kultura
Dziennikarze Onet Kultura
DRK
Powiązane tematy: