EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) jest unijnym dokumentem potwierdzającym prawo do darmowego leczenia w innym niż twoim państwie należącym do Unii Europejskiej lub EFTA. Karta jest wydawana każdej osobie oddzielnie (nie istnieją karty rodzinne). EKUZ może mieć różny termin ważności - decyduje o tym kilka czynników. Sprawdź, przez ile miesięcy będzie obowiązywać w twoim przypadku.
EKUZ wydawana jest:
na 20 lat osobom, które pobierają emeryturę i osiągnęły wiek emerytalny (w Polsce wynosi on: 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzn);
do 18 lat dla dzieci i młodzieży, które nie ukończyła 18. roku życia i są ubezpieczone jako członek rodziny oraz w przypadku osób niepełnoletnich z własnym tytułem ubezpieczenia lub pobierającym rentę - w obu przypadkach ważność karty wygasa w dniu 18. urodzin;
na 5 lat emerytom przed ukończeniem wieku emerytalnego oraz osobom niepełnoletnim nie posiadającym ubezpieczenia, ale mającym polskie obywatelstwo. W drugim przypadku EKUZ wygasa w dni 18. urodzin;
na 3 lata osobom:
na 18 miesięcy:
na 6 miesięcy:
na 6 miesięcy w przypadku osób bezubezpieczenia, ale z prawem do świadczeń na podstawie szczególnych uprawnień, czyli:
na 2 miesiące dla:
na 90 dni w przypadku osób bez ubezpieczenia, ale spełniającym kryterium dochodowe do otrzymywania świadczeń z pomocy społecznej, co potwierdza decyzja np. wójta.
na 42 dni osobom nieubezpieczonym, ale w połogu z obywatelstwem polskim i mieszkającej w Polsce.
Warto także wiedzieć, kiedy EKUZ przestaje obowiązywać.
Zobacz też: To nie Malediwy, a Turecka wyspa. Kurort jest prawdziwym rajem dla miłośników delfinów i nie tylko
Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego nie będziemy mogli się posługiwać, jeśli w trakcie trwania jej ważności stracimy prawo do świadczeń finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Tak sytuacja następuje gdy:
W wymienionych przypadkach nasze prawo do EKUZ wygaśnie po 30 dniach. Co ważne, dotyczy to także osób, które były przez ciebie zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członków rodziny.
Więcej informacji na temat tego, jak wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, gdzie obowiązuje oraz komu przysługuje, pisaliśmy w poprzednim artykule.
Dziękuje my, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.