Nigdy nie łącz się z taką siecią Wi-Fi. "Wpadłeś w pułapkę". Hasła i dane trafią do hakerów

kobieta.gazeta.pl 4 godzin temu
Jesteś na lotnisku lub w innym miejscu publicznym i widzisz taką sieć Wi-Fi? Pod żadnym pozorem się z nią nie łącz. To celowa zasadzka zastawiona przez oszustów.
Użytkownik Instagrama kryjący się pod nickiem Cyberwiedza pokazał nagranie, które pokazuje, jak w prosty sposób przestępcy mogą uzyskać dostęp do naszych telefonów lub laptopów. Chodzi o Evil Twin, czyli "syndrom złych bliźniaków".


REKLAMA


Zobacz wideo Hakerzy pracowali dla Unawezy. "Nasz chatbot umie rozpoznać problem"


Widzisz taką sieć Wi-Fi? "Właśnie wpadłeś w pułapkę"
Przebywasz na lotnisku lub kawiarni i szukasz darmowego połączenia Wi-Fi, a w wyszukiwarce widzisz dwie bliźniacze nazwy np. Lotnisko_WiFi i Lotnisko_WiFi_free? To klasyczny przykład ataku "man in the middle", który nie wymaga instalowania wirusa na urządzeniach. Lotnisko_WiFi_free jest mylące i wskazuje, iż to oficjalna sieć należąca do lotniska, ale nic bardziej mylnego. - Łączysz się z tą drugą, bo ma silniejszy sygnał? Właśnie wpadłeś w pułapkę - wyjaśnia autor kanały Cyberwiedza. O co dokładnie chodzi?


Druga sieć należy do hakera, który ustawił w pobliżu router. Kiedy urządzenie się z nią połączy, cały twój ruch internetowy jest widoczny dla przestępcy. Ataki Evil Twin najczęściej są przeprowadzane w miejscach dużego natężenia ruchu, a konsekwencje mogą być opłakane. Za jego pomocą hakerzy kradną tożsamość, hasła i dane logowania.


Jak ustrzec się przed atakiem Evil Twin? Pamiętaj o kilku ważnych kwestiach
Pamiętaj, iż jeżeli nie masz pewności, czy dana sieć publiczna jest bezpieczna, lepiej się z nią nie łącz, bo w innym wypadku możesz sprowadzić na siebie kłopoty. Jak uniknąć ataku Evil Twin?


Dokładnie sprawdzaj nazwy Wi-Fi i unikaj łączenia się z podejrzanymi sieciami.
Korzystaj z VPN, który szyfruje ruch internetowy, co utrudni działanie przestępcom.
Nie loguj się do ważnych aplikacji podczas korzystania z publicznego Wi-Fi.
Włącz firewall, czyli zaporę sieciową. Uchroni się ona przed nieautoryzowanym dostępem do urządzenia.


Korzystasz z publicznego Wi-Fi? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.


Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału