Nie każdy wie, iż Świeradów-Zdrój ma ponad 200-letnią tradycję uzdrowiskową, a jego historia sięga XIX wieku. Po pożarze, który dotknął miejscowość pod koniec lat 90. XIX wieku, odbudowano ją z rozmachem – powstał m.in. park zdrojowy, wieża widokowa i pijalnia wód. Dziś to miejsce tętni życiem, łącząc uzdrowiskowe funkcje z atrakcjami, które zachwycają turystów w każdym wieku.
REKLAMA
Zobacz wideo Ustroń lepszą wersją Zakopanego? Sprawdziliśmy to!
Uzdrowisko Świeradów-Zdrój. Liczy już prawie 250 lat
Uzdrowisko Świeradów-Zdrój rozpoczęło działalność w XIX wieku. Niestety, w 1895 roku jego znaczna część uległa zniszczeniu w pożarze. Już w 1899 roku rozpoczęto jednak prace, które miały na celu odbudowę miejscowości. Wówczas wzniesiono tu 45-metrową wieżę oraz urządzono bajeczny park zdrojowy. Powstała również pijalnia wód w Górnym Zdroju i 80-metrowy kryty hall spacerowy.
Znaleźć tu można również liczne szlaki piesze i rowerowe oraz interesujące propozycje dla miłośników przyrody. Ci, którzy szukają ekstremalnych rozrywek, koniecznie powinni skorzystać z atrakcji, jaką jest najwyższa w Polsce wieża widokowa - Sky Walk. Liczy 65-metrów i gwarantuje spektakularne widoki na uzdrowisko oraz Góry Izerskie. Z kolei Pracownia Piernikowa Isabell, gdzie znajduje się tematyczne muzeum, to atrakcja, która osłodzi życie nie tylko dzieciom, ale także dorosłym.
Jakie schorzenia leczy się w Świeradowie-Zdroju? Uzdrowisko przyciąga kuracjuszy
Uzdrowisko Świeradów-Zdrój dysponuje rzadkimi wodami mineralnymi z dodatkiem radonu, które mają pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. "Święte źródło" stosuje się do inhalacji, kąpieli i oczywiście do picia. Warto sięgnąć po kubeczek z wodą, gdyż ma wpływ na wzrost czerwonych ciałek i poziomu hemoglobiny we krwi. Specjalnością uzdrowiska jest zaś leczenie: schorzeń narządu ruchu, reumatologicznych, neurologicznych, ginekologicznych, miażdżycy tętnic obwodowych, nadciśnienia tętniczego oraz osteoporoza.