Położony zaledwie 35 kilometrów od Białegostoku, Narwiański Park Narodowy to prawdziwa perła województwa podlaskiego. Od momentu powstania w 1996 roku przyciąga turystów wyjątkowym krajobrazem, w którym króluje rzeka Narew. To miejsce, gdzie woda, bagna i niekończąca się zieleń tworzą niezwykły, żywy labirynt. A do tego przyciąga historią, kulturą i pysznymi lokalnymi specjałami.
REKLAMA
Zobacz wideo Mikołaj Dorożała o stworzeniu nowego parku narodowego: Jesteśmy po pierwszych konsultacjach, są bardzo pozytywne sygnały
Narwiański Park Narodowy: atrakcje, które kuszą turystów. Rzeka jak labirynt i królestwo bobrów
Rzeka Narew w Narwiańskim Parku Narodowym to zjawisko samo w sobie. Nie płynie zwyczajnym nurtem, tylko rozdziela się na wiele koryt, które raz splatają się ze sobą, a raz rozwidlają, tworząc mozaikę kanałów i wysepek. To właśnie ten wodny labirynt nadaje temu miejscu wyjątkowego charakteru.
Zobacz też: "Perła" znad Wisły zachwyca. Jest pełna atrakcji i przyciąga coraz więcej turystów
Narwiański Park Narodowy obejmuje blisko 50-kilometrowy odcinek doliny Narwi - od Suraża po okolice Rzędzian. Wśród bagien i rozlewisk żyje ponad 213 gatunków ptaków, w tym błotniaki, rybitwy i majestatyczne uszatki błotne. Nie brakuje także ssaków - od jeleni i łosi, po królewskiego gospodarza tych wód, czyli bobra. Ten największy europejski gryzoń buduje tu swoje imponujące tamy, kształtując krajobraz według własnych zasad.
Narwiański Park Narodowy: miodowa biesiada, kładki i kiszone ogórki. Tego nie zapomnisz
Narwiański Park Narodowy to nie tylko dzika przyroda. W Kurowie, gdzie w zabytkowym dworku mieści się siedziba władz, co roku organizowana jest Biesiada Miodowa - święto lokalnych smaków, podczas którego można skosztować miodów, serów i domowych wypieków. Na odwiedzających tę niezwykłą perełkę Podlasia czekają również wieże widokowe oraz ścieżki przyrodnicze, w tym słynna kładka edukacyjna Waniewo-Śliwno, licząca aż 1,2 kilometra długości. Dla spragnionych wrażeń przygotowano emocjonujące wyprawy wodne - można wybrać krótkie, kilkukilometrowe pętle kajakowe, albo zdecydować się na bardziej wymagający trzydniowy spływ malowniczym szlakiem "Narwiańskiego Labiryntu", gdzie rzeka wije się wśród trzcin, wysp i rozlewisk, odkrywając przed turystami swoje najpiękniejsze zakątki. A jeżeli ktoś zapragnie więcej atrakcji, powinien odwiedzić pobliskie Kruszewo, które słynie z najlepszych ogórków kiszonych w Polsce. W Narwiańskim Parku Narodowym każda ścieżka - choćby ta kulinarna - prowadzi do fascynujących odkryć.
Zerwany most i diabelskie fortele. Jakie tajemnice kryje Narwiański Park Narodowy?
Narwiański Park Narodowy skrywa również miejsca owiane tajemnicami i legendami. Jednym z nich jest słynny zerwany most w gminie Choroszcz, który od lat pobudza wyobraźnię turystów. Według ludowych opowieść, w jego budowie maczał palce sam diabeł, chcąc w zamian duszy pierwszej osoby, która się po nim przeprawi. Przebiegli mieszkańcy postanowili jednak przechytrzyć piekielnego budowniczego i wysłali na most kulawego konia. Czart wpadł w furię i przeklął konstrukcję, zapowiadając, iż wytrzyma tylko jedenaście lat. "Przepowiednia" poniekąd się sprawdziła - kładka runęła podczas I wojny światowej, a kolejna, wzniesiona później, podzieliła los poprzedniczki w czasie drugiej wojny.
Z czego słynie Narwiański Park Narodowy?Narwiański Park Narodowy. Kładka Śliwno-Waniewo. Fot. Smialek.m / commons.wikimedia.org / Creative Commons Attribution 3.0 Unported license.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.