Dlaczego zapominasz, przechodząc przez drzwi? Czyli o fascynującym efekcie progu, który wiele wyjaśnia

kobietytomy.pl 10 godzin temu

Sądzimy, iż to jeden z objawów starości. Przechodzimy przez drzwi i zapominamy, po co my adekwatnie szłyśmy…co chciałyśmy zabrać z pokoju? Jeszcze przed chwilą wiedziałyśmy, ale niestety teraz nie mamy pojęcia. To wcale nie musi być „skleroza”, czy sygnał na nieprawidłową pracę naszego intelektu, ale efekt poznany przez naukowców i dotyczący działania naszego mózgu. Dowiedz się, co oznacza efekt progu i jak sobie z nim radzić, żeby nie krążyć po domu bez sensu

Dlaczego zapominasz, przechodząc przez drzwi?

To normalne, spokojnie

Wstajesz z kanapy, może z krzesła i ruszasz do pokoju po zeszyt. Jednak już po przekroczeniu progu i po otwarciu drzwi, nie pamiętasz, po co tu przyszłaś. Lub inaczej, sprzątasz na strychu i wpadła ci do głowy pewna myśl, schodzisz więc do domu i już masz wziąć to, czego potrzebowałaś, ale nie umiesz sobie przypomnieć, co to adekwatnie było….

Mówią, iż w takim momencie należy wrócić do miejsca wyjściowego i tam się wszystko przypomni. Jednak czy rzeczywiście? Jest inny, lepszy pomysł. O tym jednak poniżej.

Jak przechodzenie przez drzwi wpływa na pamięć?

Przeprowadzono badanie, w którym udowodniono, iż próg działa na nas w dość specyficzny sposób. Sprawia, iż zapominamy o tym, o czym przed chwilą myślałyśmy.

Radvansky z zespołem badaczy sprawdził, jak to działa w popularnej grze Half-Life, dbając o stworzenie kilku pomieszczeń i drzwi, przez które mogą przechodzić osoby badane. Badaczka dała osobom badanym przedmioty, które mają oni podnieść i przejść z nimi od jednego pokoju do drugiego. Miały one proste kształty, które znikały, jakby umieszczane w torbie. Porównano, ile pamiętają osoby przechodzące w grze do drugiego pokoju oraz te, które ruszyły do innego miejsca w tym samym pomieszczeniu. Wyniki okazały się zdumiewające, ale jednoznacznie potwierdzające istnieje efektu „progu”.

Podobne badania przeprowadzono w realu. I one również potwierdziły to, co wyżej. Próg i otwieranie drzwi działają na nasze mózgi niczym wielka miotła, która usuwa zbędne informacje.

Jak to się dzieje?

Okazuje się, iż to ma sens i dzieje się nie bez przyczyny. W ten sposób niejako przystosowujemy się do życia.

Nasz mózg działa w ten sposób, iż przechodząc do drugiego pokoju niejako wyrzuca z siebie pewne dane, wspomnienia, które uważa za nieistotne, w ten sposób przygotowując się na pochłonięcie nowych danych. To istotny mechanizm przystosowawczy, mający zwiększać naszą gotowość na to, co wydarzy się w nowej przestrzeni.

Idąc do innego miejsca, nasze ciało przygotowuje się na nowe, próg i otwarcie drzwi są właśnie takim sygnałem, iż to co wcześniej, zostawia się za sobą.

Można odetchnąć z ulgą. To normalne, iż nie pamiętasz…

Czyli to normalne

To, co istotne to…fakt, iż zapominanie, po co się szło do innego pokoju jest jak najbardziej naturalne i dotyczy każdej osoby (w mniejszym lub w większym stopniu). To się zwyczajnie zdarza, ma to wręcz proste znaczenie przystosowawcze. jeżeli mocno nam to przeszkadza i frustruje nas, jest na to oczywiście sposób.

Badacze wskazują, żeby po decyzji o przyniesieniu czegoś z drugiego pokoju skupić się na tym i powtórzyć kilka razy, co chcemy przynieść lub co zrobić, by w ten sposób wprowadzić tę informację do pamięci krótkotrwałej. Dzięki temu zachowamy daną wiedzę na dłuższy czas i nasz mózg z mniejszym prawdopodobieństwem usunie tę informację po przekroczeniu progu.

Co Ty na to? Ma to sens?

Zaczniesz mówić do siebie? Czy zaakceptujesz zapominanie?

Czy doświadczasz efektu progu? Czy bardzo ci to przeszkadza?

Idź do oryginalnego materiału