Do kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop? Ogólne zasady i termin

g.pl 8 godzin temu
Do kiedy trzeba wykorzystać urlop za poprzedni rok? Tę kwestię regulują odpowiednie przepisy. Jak nie stracić prawa do wypoczynku i ile dni w ciągu roku jest do wykorzystania? Przypominamy wszystkie najważniejsze informacje na ten temat.
Zanim odpowiemy na pytanie "do kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop?", przypomnijmy, jaka liczba dni wolnych przysługuje każdej osobie zatrudnionej w zależności od jej indywidualnej sytuacji zawodowej.


REKLAMA


Zobacz wideo Lepszy urlop macierzyński niż żłobek za rogiem


Zaległy urlop - w jakim wymiarze?
Wymiar urlopu wypoczynkowego ma bezpośrednie przełożenie na czas wolny dla pracowników. Liczba dni urlopowych zależy od dwóch czynników: rodzaju umowy podpisanej z pracodawcą oraz stażu pracy.
Urlop umowa o pracę:


20 dni urlopu przysługuje osobom, które mają mniej niż 10 lat doświadczenia;
26 dni urlopu mają do wykorzystania osoby, które przepracowały 10 lat i więcej.


Uwaga: Do tego przepracowanego czasu wlicza się także okres nauki w szkole średniej lub wyższej, ale nie sumuje się go z rzeczywistym stażem pracy (wybiera się zawsze najkorzystniejszy okres edukacji).
o ile ostatnią szkołą ukończoną przez pracownika/pracownicę była:


zasadnicza lub inna równorzędna szkoła zawodowa - to do wymiaru stażu urlopowego dolicza do 3 lat;
średnia szkoła zawodowa - należy doliczyć do 5 lat;
średnia szkoła ogólnokształcąca - doliczamy 4 lata;
szkoła policealna - dolicza się 6 lat;
szkoła wyższa (studia licencjackie/inżynierskie/magisterskie) - doliczamy 8 lat.


Urlop umowa zlecenie, umowa o dzieło:


brak prawa do urlopu (dni wolne ustalane są indywidualnie z pracodawcą).


Zaległy urlop do kiedy? Dodatkowe dni wolne
Pracodawca może zwiększyć wymiar urlopu w ramach benefitów dla pracowników. Dodatkowy urlop jest traktowany jako element systemu motywacyjnego.


Do kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop - co mówią przepisy?
Odpowiedzi na pytanie "do kiedy wykorzystać zaległy urlop?" należy poszukać w polskim prawie pracy. Zgodnie z przepisami wykorzystanie zaległego urlopu należy najpierw zaplanować i trzeba to zrobić do końca września następnego roku kalendarzowego. Wszystko po to, aby zachować balans pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym.


Do kiedy wykorzystać zaległy urlop? Przykład
Zaległy urlop wypoczynkowy zawsze trzeba wykorzystać do końca września następnego roku. Tym samym zaległe dni wolne za 2024 rok należy wykorzystać najpóźniej do 30 września 2025 roku. Będzie to ostatni dzień, w którym taki zaległy urlop będzie mógł się zacząć.
Przykładowo, jeżeli na koniec września zostaną nam cztery dni z puli z 2024 roku, i zaczniemy urlop 30 września, a zakończymy 3 października, zaległy urlop zostanie uznany za zrealizowany. Ostateczny termin wykorzystania zaległego urlopu nie może ulec zmianie, ta zasada dotyczy zarówno pracowników, jak i pracodawcy.
Zaległy urlop do kiedy - kara dla pracodawcy
Za brak udzielenia płatnego urlopu wypoczynkowego w określonym terminie pracodawca może zapłacić karę finansową w wysokości do 30 tysięcy złotych. Obowiązek monitorowania urlopów pracowników należy do pracodawcy, ewentualne zaniedbania w tym temacie oprócz kary finansowej mogą też skutkować problemami na tle prawnym. Stąd konieczność skrupulatnej ewidencji w formie planu urlopowego, gdzie znajdziemy informację na temat wykorzystanych dni oraz tych zaległych.


Do kiedy trzeba wykorzystać urlop i czy niewykorzystany przepadnie?
Pomimo iż 30 września uznawany jest za ostateczny termin na wykorzystanie zaległych dni, to spóźnienie po stronie pracownika nie oznacza, iż zaległy urlop przepadnie. Według kodeksu pracy prawo do ubiegania się o dni wolne ulega przedawnieniu dopiero po trzech latach. Po tym czasie pracodawca może odmówić odebrania zaległego urlopu.
Idź do oryginalnego materiału