Drewniane kładki, wieże widokowe i Narew. Ten park narodowy wciąż jest niedoceniany. A szkoda

gazeta.pl 8 godzin temu
Gdzie jechać na wycieczkę w Polsce? Zamiast popularnych kurortów na cel obierz miesjce, które ukoi cię ciszą oraz bliskością natury. Znajdziesz je na Podlasiu. Z czego słynie Narwiański Park Narodowy?
Wakacje to doskonały czas na eksplorację oraz wycieczki, których celem często są góry bądź morze. Poza wyjazdem do popularnych kurortów oraz wczasami za granicą warto także nieco lepiej poznać Polskę. Tym bardziej iż ma naprawdę wiele do zaoferowania. Miejscami idealnymi na letni wypoczynek połączony ze zwiedzaniem w otoczeniu natury są parki narodowe. jeżeli nie chcesz spędzać czasu w tłumie, obierz na cel te mniej znane. Idealnie nada się do tego Podlasie.


REKLAMA


Zobacz wideo Mikołaj Dorożała o stworzeniu nowego parku narodowego: Jesteśmy po pierwszych konsultacjach, są bardzo pozytywne sygnały


Co to znaczy "park narodowy"? W Polsce mamy ich 23
W Polsce znajdziemy 23 parki narodowe, czyli obszary objęte ochroną prawną, a przy tym zachowane w stanie naturalnym lub jak najbardziej do niego zbliżonym. Najstarszymi z nich są Białowieski i Pieniński Park Narodowy, które funkcjonują od 1932 roku (dla porównania, pierwszy na świecie powstał w 1872 roku i był nim Park Narodowy Yellowstone w USA). Do najmłodszych z kolei należą założony w 2001 roku Park Narodowy "Ujście Warty" oraz wciąż niedoceniany Narwiański Park Narodowy, który powstał w 1996 roku. Choć niebawem będzie miał 30 lat, turyści wciąż nie wiedzą, jak wiele ciekawostek skrywa. Dlatego jeżeli nie masz pomysłu na wycieczkę i kochasz spędzać czas w urokliwych miejscach, gdzie natura gra pierwsze skrzypce, spakuj plecak i skieruj się na Podlasie.


Z czego słynie Narwiański Park Narodowy?Narwiański Park Narodowy. Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl


To jeden z najmłodszych parków narodowych w Polsce. Znajdziesz go na Podlasiu
Jak wspomnieliśmy wyżej, Narwiański Park Narodowy powstał w 1996 roku, a dokładniej 1 lipca. Znajdziesz go na Podlasiu, na zachód od Białegostoku. Ma około 6810 ha powierzchni, a jego symbolem jest błotniak stawowy, czyli duży ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych. Obejmuje tereny doliny rzeki Narwi, która płynie tu nie jednym, a wieloma korytami tworzącymi niezwykłą sieć. Znajdziesz tu także bagna, mokradła oraz wysepki. Oprócz tego dla turystów przygotowano szereg ułatwień i atrakcji, takich jak kładki, wieże i punkty widokowe.


Z czego słynie Narwiański Park Narodowy? Ma wiele do zaoferowania
Szczególną popularnością cieszy się kładka na trasie Waniewo - Śliwno. Choć ma zaledwie kilometr długości, jej przebycie jest niezwykle interesujące i emocjonujące, gdyż na trasie znajdziesz choćby pływające pomosty, które umożliwiają przeprawę przez rzekę. Na podmokłych terenach nie brakuje też licznych, drewnianych wież. Obserwowanie z nich okolic oraz ptaków jest czystą przyjemnością. Tym bardziej iż park jest siedliskiem naprawdę wielu gatunków (ok. 213), w tym także tych zagrożonych wyginięciem. Wśród nich wymienić można bielika zwyczajnego i bojownika bataliona. Przy odrobinie szczęścia możesz też dostrzec ssaki, takie jak bobry, łosie i jelenie, oraz płazy, np. traszkę zwyczajną lub różne odmiany ropuch. Oczywiście nie brakuje też wyjątkowej roślinności, choć przeważa głównie ta bagienna.


Wszystko to sprawia, iż wycieczka i eksplorowanie parku może być niezwykłą przygodą dla całej rodziny. Przy okazji warto też zahaczyć m.in. o Dwór w Kurowie zbudowany pod koniec XIX wieku, a w tej chwili mieści się w nim siedziba Narwiańskiego Parku Narodowego. Turyści mają do dyspozycji wejście na basztę widokową, która jest najwyżej wyniesionym punktem na terenie parku. Ponadto w samym Kurowie dostępne są dwie ścieżki przyrodnicze, czyli "Park przydworski" oraz "Kładka wśród bagien". Ciekawym punktem na mapie jest też grobla zerwanego mostu, który wedle legendy został przeklęty w przeszłości i dwukrotnie uległ zniszczeniu. Po drugim razie nikt nie podjął się naprawy. Który Park Narodowy w Polsce jest twoim ulubionym? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Idź do oryginalnego materiału