Pielęgnacja ciała z wykorzystaniem mleka stała się popularna dzięki Kleopatrze, jednak nie tylko ona zażywała mlecznych kąpieli. Poppea, czyli żona Nerona, królowa Anglii Elżbieta I oraz Sisi, czyli cesarzowa Austrii, także polubiły taką pielęgnację. Nie tylko kąpiele cieszyły się dużą sławą, wtedy powstał pierwszy peeling — chleb namoczony w mleku, którym pocierało się skórę.
Kosmetyczne adekwatności mleka
W kosmetykach używane są różne rodzaje mleka m.in. krowie, kozie czy też owcze. W mleku znajdziemy białka, które odpowiadają za produkcję elastyny, kolagenu oraz kwasu hialuronowego — te substancje mają wpływ na elastyczność oraz nawilżenie skóry. W produkcie tym są kwasy tłuszczowe, które mogą regenerować naskórek i odbudować naturalną barierę ochronną skóry. Nie zabrakło kwasu mlekowego, który złuszcza martwy naskórek. Wykazuje również zdolność do zwężania porów, oraz rozjaśniania przebarwień m.in. słonecznych i działa antybakteryjnie.
Mleko ma pH zbliżone do pH skóry, co sprawia, iż można go używać, mając cerę wrażliwą. Rzadko powoduje alergię czy też podrażnienia. Ponadto zawiera przeciwutleniacze zdolne zwalczać wolne rodniki, które mogą przyspieszać starzenie się skóry.
Sprawdź także: Koreanki nakładają na twarz i głowę. Dlatego są tak piękne i młode
Jak przygotować tonik z mleka?
Jednym z najłatwiejszych sposobów wprowadzenia mleka do pielęgnacji jest używanie go jako tonika. Sposób jest bardzo prosty, wystarczy, iż po makijażu nasączymy wacik mlekiem i przetrzemy twarz. Zostawiamy mleko na kilka minut (można odczuwać delikatne ściągnięcie), a następnie zmywamy ciepłą wodą.
To pozwoli na złuszczenie martwego naskórka oraz zwężenie porów. Po zmyciu tonika warto nałożyć krem nawilżający. Pierwsze efekty powinny być już widoczne po tygodniu.
Przeczytaj również: Ta maseczka potrafi zdziałać cuda. Wystarczą 3 składniki, a skóra będzie wyglądać jak po drogim zabiegu
Jak przygotować maseczkę nawilżającą z mleka?
Z mleka można wykonać także maseczkę nawilżającą, w tym celu należy przygotować 100 ml mleka krowiego lub koziego i zalać nim dwie łyżki płatków owsianych. Odczekujemy 25-30 minut, odcedzamy płatki, blendujemy i nakładamy na twarz na kwadrans. Po tym czasie powinno się zmyć maseczkę ciepłą wodą.
Chcąc zażyć kąpieli mlecznych, do wanny wystarczy wlać dwie pełne szklanki mleka i relaksować się przez pół godziny. Taki zabieg wygładzi skórę — po kąpieli należy spłukać ciało czystą wodą.
Zobacz też:
Te zapachy rozpalają zmysły. To najlepsze afrodyzjaki, którym nikt się nie oprze
To imię często nadawano księżniczkom. Oznacza słońce
Pozbędziesz się przebarwień i zyskasz nawilżoną cerę. Tę maseczkę przygotujesz w kilka minut