Dziki niszczą działkę? Nie czekaj. Jeden wniosek to szansa na odszkodowanie

kobieta.gazeta.pl 5 godzin temu
Gdzie zgłosić szkodę wyrządzoną przez dziki? Czasami mogą okazać się szczególnie dotkliwe. Podpowiadamy, do kogo zwrócić się o odszkodowanie i na jaką rekompensatę możemy liczyć.
Dzikie zwierzęta, szczególnie dziki, coraz częściej wkraczają na nasze prywatne działki, łąki, pastwiska, a choćby ogródki. Niestety, zwykle ich obecność oznacza pozostawienie poważnych zniszczeń, które powstają na skutek poszukiwania pożywienia. Szczegóły dotyczące szacowania szkód łowieckich precyzuje Ustawa Prawo łowieckie z dnia 13 października 1995 r. (Dz. Ustaw z 2018 r. poz. 2033, z późniejszymi zmianami).


REKLAMA


Zobacz wideo Iwona Pavlović o relacji ze swoją mamą. "Możecie mi jej zazdrościć. Uwielbiam ją upiększać" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Kto odpowiada za szkody wyrządzone przez dziki? Trybunał Konstytucyjny zdecydował
Dzik wtargnął na prywatną posesję, uszkadzając ogrodzenie i niszcząc trawnik. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2014 roku za szkody wyrządzone przez dziki odpowiedzialni są dzierżawcy lub zarządcy obwodów łowieckich. Tak samo w przypadku łosi, jeleni, danieli i saren. Inaczej sprawa wygląda w przypadku żubrów, wilków, rysi, niedźwiedzi oraz bobrów - tutaj odpowiedzialność spada na Skarb Państwa.


Gdzie zgłosić szkodę wyrządzoną przez dziki? Szacowanie i wysokość odszkodowania
Wniosek o rekompensatę w wyniku szkód wyrządzonych przez dziki np. w uprawach rolnych, na działce, prywatnej posesji, łące czy pastwiskach należy zgłosić się do dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego. Sama rozmowa telefoniczna z kołem łowieckim nie jest zgłoszeniem. W piśmie należy uwzględnić wszystkie niezbędne informacje:


dane wnioskodawcy (imię, nazwisko/nazwa, adres, telefon),
miejsce wystąpienia szkody,
rodzaj i powierzchnię zniszczonej uprawy oraz gatunek zwierzęcia sprawcy,
numer konta do wypłaty odszkodowania (opcjonalnie).


dzik Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl


Zgłoszenia należy dokonać w przeciągu 3 dni od stwierdzenia szkody (do 14 dni w przypadku sadów). Warto również nadmienić, iż do czasu przyjazdu komisji nie powinno się podejmować działań naprawczych (chyba iż dalsze zwlekanie mogłoby pogłębić straty). W takiej sytuacji szkody trzeba wcześniej udokumentować, np. zdjęciami. Po zawiadomieniu dzierżawca lub zarządca organizuje oględziny, szacuje straty i ustala wysokość odszkodowania. Kwota jest ustalana indywidualnie, w zależności od rodzaju i rozmiaru zniszczeń.


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału