Mokotów to jedna z najbardziej charakterystycznych dzielnic Warszawy. Wielu osób kojarzy ją dziś z galerią, tramwajami i biurowcami na Służewcu. Ale wystarczy spojrzeć na archiwalne zdjęcia, by odkryć zupełnie inne oblicze tej części miasta - polne drogi, drewniane zabudowania i pasące się na pastwiskach zwierzęta. Jedna z takich fotografii pokazuje znane skrzyżowanie. Patrząc na nie dziś, trudno uwierzyć, iż tak wyglądała stolica.
REKLAMA
Zobacz wideo Godziny szczytu, Białołęka - "Mordor". Lepiej rowerem, autem czy komunikacją? Sprawdziliśmy
Mokotów historia. Od wsi do wielkomiejskiej dzielnicy
Pierwsza wzmianka o Mokotowie pochodzi z 1367 roku, jako osadzie położonej pod Warszawą. Do stolicy został przyłączony dopiero w 1916 roku, w czasie wielkiego rozszerzania granic administracyjnych. W XX wieku rozwijał się dynamicznie, powstały tu zarówno eleganckie przedwojenne wille, jak i powojenne bloki z wielkiej płyty.
Część dzielnicy, znana jako Służewiec Przemysłowy, miała długo charakter fabryczny i rolniczy. Ulica Wołoska była niegdyś boczną drogą prowadzącą przez otwarte pola. Jej przebudowa i przedłużenie w 1961 roku zapoczątkowało większe inwestycje komunikacyjne i mieszkaniowe.
Skrzyżowanie ul. Wołoskiej i ówczesnej al. Lotników, Warszawa Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Mokotów. Ciekawostki o dzielnicy, która dziś tętni życiem
Jedno z najbardziej symbolicznych zdjęć tamtych czasów przedstawia skrzyżowanie Wołoskiej z dawną Aleją Lotników - w tej chwili Wilanowską - gdzie w tle widać dopiero wznoszone bloki, a na pierwszym planie... pasące się krowy. Ten widok może dziś dziwić, ale był całkowicie naturalny w realiach Służewca z lat 60. Okoliczne gospodarstwa funkcjonowały jeszcze długo po wojnie. W latach 2000-2015 Wołoska została gruntownie przebudowana, poszerzona, z nowoczesnym torowiskiem tramwajowym i dwoma pasami ruchu w każdą stronę. W 2000 roku powstało centrum handlowe Westfield Mokotów.