Segregacja odpadów w Polsce jest powszechnie obowiązkowa od 1 stycznia 2021 roku. Jednak wciąż pojawiają się dylematy, co do adekwatnej utylizacji niektórych rzeczy. Jednym z takich przypadków są filtry do wody, które stały się nieodłącznym elementem w wielu domach. Niezależnie od tego, czy używasz dzbanka filtrującego, filtra do butelki czy saturatora, każdy z nich ma swoją żywotność i prędzej czy później musi wylądować w koszu na śmieci.
REKLAMA
Zobacz wideo Monika Kociołek o wsparciu rodziców. "Mama jeździła ze mną na castingi do Mam talent"[materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]
Jak zbudowany jest filtr do wody? Każdy składa się z kilku elementów
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów filtrów. W zależności od producenta różnią się one kolorami, kształtami, jednak ich zastosowanie jest takie samo. Warto mieć świadomość, iż to nie tylko plastikowa obudowa. Wewnątrz znajduje się m.in. siateczka ochronna, żywica jonowymienna lub wymiennik jonowy oraz wkład warstwowy np. z dodatkiem węgla aktywnego. Każdy z tych elementów wymaga odmiennego traktowania.
Co zrobić ze zużytym filtrem do wody? To często problematyczny odpad
Najlepszym źródłem informacji o tym, jak zutylizować filtr do wody według portalu odpady.org.pl, są zalecenia producenta. Zwykle są one umieszczone na opakowaniu lub w instrukcji. Niektóre firmy oferują również usługę odesłania zużytych wkładów lub pozostawiają do dyspozycji specjalne pojemniki w sklepach i urzędach.
filtr do wody fot. archiwum prywatne
Co jeżeli nie mamy dostępu do takich punktów? Filtr przed utylizacją warto rozciąć, co będzie nie tylko ułatwieniem w procesie recyklingu, ale także ekologiczne - zmniejszymy ryzyko uwalniania się zgromadzonych zanieczyszczeń do środowiska lub na wysypiskach śmieci.
Plastikową obudowę wyrzuć do żółtego pojemnika.
Wkład z węglem aktywnym lub żywicą jonowymienną włóż do odpadów zmieszanych.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.