Gdzie z psem w góry i nad morze? Znamy sprawdzone szlaki i plaże idealne dla czworonogów

gazeta.pl 4 dni temu
Wakacje bez wiernego czworonoga? Dla wielu z nas to opcja nie do przyjęcia. Niestety, w niektórych miejscach obecność futrzastego towarzysza jest ograniczona. Gdzie można pojechać nad Bałtyk z psem i które szlaki zdobędziemy wspólnie? Sprawdź nasze podpowiedzi i zaplanuj udany wypoczynek.
Wędrówki po górskich szlakach i spacery nad morzem to wymarzony sposób na aktywne spędzenie wakacji z naszym pupilem. Jednak ze względu na ochronę przyrody w niektórych miejscach, zwłaszcza w Parkach Narodowych oraz na popularnych plażach, obowiązują zakazy wprowadzania psów. Dzikie zwierzęta, lękliwe ptaki, a także troska o bezpieczeństwo wszystkich turystów sprawiają, iż ograniczenia mają swoje uzasadnienie. Nie oznacza to jednak, iż musisz zostawiać psa w domu. W Polsce jest mnóstwo miejsc, które witają czworonogi z otwartymi ramionami - wystarczy wiedzieć, gdzie ich szukać.


REKLAMA


Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku


Gdzie można pojechać nad Bałtyk z psem? To plaże przeznaczone dla czworonogów
Morskie szaleństwa w towarzystwie futrzaka to czysta euforia i świetny sposób na wspólne wakacyjne chwile. Specjalnie wyznaczone "psie plaże" to przestrzenie, gdzie twój pupil może poczuć prawdziwą wolność, a ty odpoczniesz bez stresu, zakazów i krzywych spojrzeń innych turystów. Co więcej, unikasz ryzyka mandatu, które na tradycyjnych plażach potrafi skutecznie popsuć humor. Które miejsca nad Bałtykiem warto wziąć pod uwagę?


Kuźnica, Półwysep Helski. Wejście nr 29 od strony Chałup to prawdziwy hit wśród psiarzy. Plaża jest szeroka, mniej zatłoczona niż główne odcinki półwyspu, a pies może tam bezpiecznie biegać na długiej smyczy lub linkach. Świetne miejsce dla aktywnych psiaków i ich opiekunów szukających przestrzeni i spokoju.
Jastarnia. Wejście nr 55 od strony Juraty prowadzi na plażę wyjątkowo przyjazną czworonogom. To dobre miejsce na rodzinne plażowanie z psem - łagodne zejście, miękki piasek i dużo miejsca na rozłożenie koca.
Gdynia. W Babich Dołach (wejście 4) i Kolibkach przy Orłowie (między wejściami 18 i 19) znajdziesz specjalnie wyznaczone odcinki dla psów. Łatwy dojazd komunikacją miejską sprawia, iż to jedne z najwygodniejszych miejscówek dla mieszkańców Trójmiasta.
Gdańsk Brzeźno. Przy wejściu nr 34 znajduje się nie tylko plaża dla psów, ale także wygodny wybieg i miejsce do odpoczynku. To świetny punkt dla tych, którzy chcą połączyć relaks nad morzem z zabawą dla pupila. Na miejscu są też dyspozytory z woreczkami, co ułatwia właścicielom czworonogów utrzymanie plaży w czystości.
Międzyzdroje, w pobliżu ulicy Gryfa Pomorskiego 80. Znajdziesz tutaj ponad 2 kilometry plaży dostępnej dla psów. Jest szeroka, zadbana i oddalona od głównych turystycznych ciągów, dzięki czemu można tam naprawdę odpocząć. To prawdziwy raj dla futrzaków kochających bieganie i taplanie się w falach.
Świnoujście. Najstarsza psia plaża w Polsce działa tutaj nieprzerwanie od 2006 roku, a znajduje się w pobliżu ulicy Uzdrowiskowej. To miejsce ma już swoją tradycję - lokalna społeczność dba o czystość i komfort dla wszystkich odwiedzających. Szeroka linia brzegowa i łagodne zejście do wody sprawiają, iż zarówno starsze psy, jak i szczeniaki czują się tu jak w niebie.


Spacer z psem po plaży. fot. Beata Kitowska / Agencja Wyborcza.pl


Gdzie w górach można chodzić z psem? Kilka szlaków dla amatorów krętych ścieżek
Zdobywanie górskich szlaków w towarzystwie psa to nie tylko aktywność fizyczna, ale także niezapomniana przygoda i okazja do budowania wyjątkowej więzi. Choć na niektórych trasach obowiązują ograniczenia, dobrze zaplanowana wyprawa pozwala bezpiecznie cieszyć się górskimi panoramami razem z futrzanym kompanem. Które miejsca powinny znaleźć się na liście must see?


Babiogórski Park Narodowy. Choć od polskiej strony wejście na Babią Górę z psem jest problematyczne, istnieje sprytna alternatywa. Wystarczy wybrać trasę od strony słowackiej, startując w miejscowości Slaná Voda i podążać żółtym szlakiem. To malownicza droga, która pozwala zdobyć Diablak bez naruszania przepisów.
Gorczański Park Narodowy. Zdobywanie Turbacza z psem to czysta przyjemność, zwłaszcza iż sam szczyt leży poza granicami parku. Przy dobrej pogodzie z wierzchołka roztacza się piękna panorama Tatr. Gorce to spokojniejsza alternatywa dla bardziej obleganych pasm - idealna na aktywny wypoczynek w duecie z czworonogiem.
Karkonoski Park Narodowy. W Karkonoszach, mimo pewnych ograniczeń, z psem można zdobyć Śnieżkę i przejść piękne odcinki graniowe. Trzeba jedynie uważać na zamknięte fragmenty szlaków, które łatwo ominąć, planując trasę z wyprzedzeniem. Pamiętajmy, iż po czeskiej stronie Karkonoszy czworonogi są milej widziane i warto zwiedzić również tamtejsze tereny.
Rudawy Janowickie (poza Parkiem Narodowym). jeżeli marzysz o spokojnej wędrówce z dala od tłumów, Rudawy Janowickie będą strzałem w dziesiątkę. Można tu zdobyć Skalnik, jeden ze szczytów Korony Gór Polski, i podziwiać bajkowe formacje skalne. Co ważne, cały obszar jest dostępny dla psów i sprawdzi się idealnie na kilkugodzinne wycieczki.


Najlepsze wspomnienia tworzy się wtedy, gdy w plecaku jest woda, w sercu radość, a przy nodze wierny przyjaciel. Dlatego warto wcześniej znaleźć miejsca, w których pies będzie równie szczęśliwy jak ty.


Gdzie Twój pies lepiej się odnajduje na wakacjach? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Idź do oryginalnego materiału