Gérard Depardieu skazany za molestowanie seksualne

plotkosfera.pl 7 godzin temu

W tygodniu miał miejsce wyrok w sprawie oskarżeń o molestowanie seksualne wniesionych przeciwko francuskiemu aktorowi Gérard Depardieu. Wyrok ten jest początkiem trudnej batalii sądowej dla 76-letniego aktora, znanego z ponad 250 filmów, w tym takich jak „Zielona karta”, „Pod słońcem szatana”, „Vatel”, „Nędznicy” i „Hrabia Monte Christo”.

Depardieu był oskarżony o molestowanie dwóch kobiet podczas kręcenia filmu „Les Volets Verts” (Zielone żaluzje) w 2021 roku. Aktor zaprzecza zarzutom, choć przyznaje się do używania wulgarnego języka na planie. Była to pierwsza sprawa, w której został formalnie oskarżony o napastowanie, choć wcześniej inne kobiety zarzucały mu niedopuszczalne zachowanie.

Sąd orzekł, iż Depardieu będzie musiał odsiedzieć 18 miesięcy w zawieszeniu. Ponadto, aktor otrzymał dwuletni zakaz pełnienia funkcji publicznych oraz został wpisany do krajowego, zautomatyzowanego rejestru sprawców przestępstw seksualnych. Sąd podkreślił, iż zeznania ofiar Depardieu były spójne, natomiast aktor plątał się w swoich wypowiedziach.

Depardieu zobowiązany został również do wypłaty dwóm ofiarom odpowiednio 1000 i 2000 euro z tytułu wtórnej wiktymizacji. Nie nałożono jednak grzywny w wysokości 20 tys. euro, o którą wnosiła prokuratura. Prawnik gwiazdora zapowiedział, iż będzie odwoływać się od wyroku.

Statystyki dotyczące molestowania seksualnego w Polsce są alarmujące. Według danych Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, w 2020 roku zarejestrowano ponad 13 tys. przypadków przemocy seksualnej, z czego tylko 20% przypadków dotyczyło molestowania seksualnego. W tym samym roku, Polska Policja odnotowała ponad 5 tys. przypadków gwałtów i przemocy seksualnej.

Ekspertki wskazują, iż molestowanie seksualne jest często bagatelizowane, a ofiary są narażone na wtórną wiktymizację. Dr hab. Joanna Pilińska, socjolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, twierdzi, iż „molestowanie seksualne jest problemem społecznym, który dotyka coraz większą grupę osób, w tym także mężczyzn”.

Rząd i organizacje pozarządowe podejmują różne inicjatywy, aby pomóc ofiarom molestowania seksualnego. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej uruchomiło linię pomocy dla ofiar przemocy seksualnej, a Polska Fundacja Pomocy Ofiarom Przestępstw oferuje wsparcie psychologiczne i prawnicze.

W Polsce, prawa ofiar są uregulowane w Kodeksie karnym, który przewiduje kara dla sprawców molestowania seksualnego. Sąd może również nakazać sprawcy leczenie psychologiczne lub udział w programie terapeutycznym.

Warto pamiętać, iż molestowanie seksualne jest przestępstwem, które może mieć poważne konsekwencje dla ofiar. Zgłaszanie przypadków molestowania seksualnego jest ważne, aby pomóc ofiarom i zapobiec dalszym przypadkom.

Idź do oryginalnego materiału