Honorowi Dawcy Krwi: Dni Wolne na Własnych Zasadach

plotkosfera.pl 4 godzin temu

W Polsce honorowi dawcy krwi mają prawo do dwóch dni wolnych: w dniu donacji oraz w następnym dniu roboczym. Fundacja Dobre Państwo zaproponowała, by te dni nie były ściśle powiązane z terminem oddania krwi ani ze sobą nawzajem. Chcieliby wykorzystywać dwa dni wolne w dowolnych terminach roboczych jako formę nagrody za swoją bezinteresowną donację.

Według danych Ministerstwa Zdrowia, w 2022 roku w Polsce było ponad 700 tysięcy honorowych dawców krwi, którzy oddali ponad 2,5 miliona litrów krwi. To oznacza, iż dzięki ich bezinteresownej donacji, można było pomóc ponad 1,5 milionom pacjentów.

Sejmowa komisja do Spraw Petycji rozpatrzyła propozycję Fundacji Dobre Państwo i uznała ją za niezgodną z ideą bezinteresownego krwiodawstwa. Przedstawicielka Ministerstwa Zdrowia podkreśliła, iż dni wolne są przyznawane w celu zapewnienia dawcy krwi odpowiedniego czasu w regenerację organizmu po donacji. Rozszerzenie uprawnień krwiodawców mogłoby tworzyć niebezpieczny precedens i wprowadzać element gratyfikacji, który wykracza poza bezinteresowne krwiodawstwo.

Warto zauważyć, iż Polska należy do krajów, które mają jeden z najwyższych wskaźników honorowych dawców krwi w Europie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, w 2020 roku w Polsce było ponad 3,5% honorowych dawców krwi w stosunku do całej populacji, co jest jednym z najwyższych wskaźników w Unii Europejskiej.

Fundacja Dobre Państwo złożyła również inną petycję dotyczącą rozszerzenia uprawnień krwiodawców. Chodzi o petycję w sprawie zmiany ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi w zakresie uprawnień honorowych dawców krwi. Zaproponowała w niej, aby zwolnienie od pracy oraz zwolnienie od wykonywania czynności służbowych obejmowało dzień, w którym krwiodawca oddaje krew, oraz w dwóch dniach następnych.

Przewodnicząca Komisji do Spraw Petycji poseł Urszula Augustyn stwierdziła, iż w tej sprawie należy skierować zapytanie do Ministerstwa Zdrowia. „Warto by było jedoch się zastanowić nad propozycjami zawartymi w tej petycji i mimo wszystko poprosić o analizę na przykład ministra zdrowia” – powiedziała przewodnicząca Komisji.

Warto podkreślić, iż honorowi dawcy krwi to osoby, które bezinteresownie oddają krew, aby pomóc innym. Ich bezinteresowność i altruizm są fundamentem publicznej służby krwi w Polsce. Dlatego też, każda propozycja zmiany przepisów dotyczących honorowych dawców krwi powinna być rozpatrzona z wielką uwagą i wzięciem pod uwagę interesu zdrowia publicznego.

Idź do oryginalnego materiału