Inteligentne drzwi, a tradycyjne zamki – porównanie funkcjonalności i bezpieczeństwa

homergy.pl 8 godzin temu
Zdjęcie: Inteligentne Drzwi, A Tradycyjne Zamki


Nowoczesne technologie rewolucjonizują mnóstwo aspektów naszego życia, w tym coraz śmielej wkraczają one do domów i mieszkań. Wiele z nich ma celu zarówno poprawę komfortu wykonywania codziennych czynności, jak i podniesienie bezpieczeństwa. Doskonałym tego przykładem są inteligentne zamki do drzwi wejściowych stanowiące godną polecenia alternatywę dla ich klasycznych, mechanicznych odpowiedników. Z artykułu dowiesz się, dlaczego warto je zamontować. Wymieniamy w nim najważniejsze cechy odróżniające od siebie te konstrukcje pod kątem funkcjonalności oraz bezpieczeństwa.

Wady klasycznych zamków do drzwi wejściowych

Klasyczne zamki opierające swoje działanie wyłącznie na mechanicznej wkładce sprawiają wrażenie wygodnych w użytkowaniu, ale mają one kilka istotnych wad. Przede wszystkim można je otwierać i zamykać jedynie poprzez użycie fizycznego klucza, który stanowi najsłabsze ogniwo tej konstrukcji. Trzeba zawsze mieć go przy sobie, a to oznacza realne ryzyko jego zgubienia. Gdy dojdzie do takiego zdarzenia, dla własnego bezpieczeństwa najlepiej wymienić cały zamek w drzwiach, co wiąże się z dużymi kosztami.

Pośród innych wad tego rozwiązania należy wymienić:

  • konieczność duplikowania klucza dla wszystkich domownika,
  • brak opcji zdalnej obsługi zamka – nie ma możliwości upewnienia się, iż drzwi zostały zamknięte po wyjściu z domu bez wrócenia się lub poproszenia o sprawdzenie np. kogoś bliskiego mieszkającego w okolicy,
  • zawodność mechanizmu zamka – dostające się do niego zanieczyszczenia mogą utrudniać lub choćby uniemożliwiać otwieranie i zamykanie.

Dlaczego zamek inteligentny jest wygodniejszy i bardziej funkcjonalny od klasycznego?

Jeśli zdecydujesz się na montaż zamka elektronicznego, Twój dom lub mieszkanie będą zabezpieczać inteligentne drzwi wejściowe, które pozbawione są wszystkich opisanych wyżej wad! Eliminują konieczność noszenia ze sobą fizycznego klucza – jego używanie w tym przypadku jest jedynie rozwiązaniem opcjonalnym. Po włączeniu ich do systemu Smart Home będziesz mógł je otwierać i zamykać zdalnie z poziomu aplikacji mobilnej.

Jednak to zaledwie ułamek funkcji tego rozwiązania, które wyróżniają je na tle zamków klasycznych. Użytkownicy inteligentnych drzwi wejściowych mogą także m.in.:

  • ustalać harmonogramy automatycznego zamykania i otwierania,
  • otrzymywać komunikaty na telefon o próbach nieautoryzowanego otwarcia drzwi,
  • zdalnie otwierać drzwi np. gościom, z dowolnego miejsca na świecie – identyfikacja osób chcących wejść do domu może odbywać się m.in. poprzez kamerę włączoną do systemu Smart Home.

Inteligentne drzwi są bezpieczniejsze od odpowiednika z tradycyjnym zamkiem

Tradycyjne zamki wbrew pozorom są dość podatne na włamania, choć wiele zależy od stopnia skomplikowania zastosowanej w nich wkładki oraz jakości jej wykonania. Jednak choćby najlepsze ich modele mogą być stosunkowo gwałtownie otwarte przez doświadczonych włamywaczy wyposażonych w odpowiednie narzędzia. Pod tym kątem ich elektroniczne odpowiedniki są w stanie zapewnić znacznie wyższy poziom ochrony.

W inteligentnych drzwiach wejściowych można bowiem zamontować zamki bez klasycznej wkładki. Zamiast klucza do otwarcia manualnego używa się kodu wprowadzanego na klawiaturze bądź karty RFID przykładanej do czytnika. W obu przypadkach zabezpieczenie mechaniczne zastępuje odpowiednik elektroniczny, którego „złamanie” jest niezwykle trudne. jeżeli natomiast wkładka jest niezbędna, warto zwrócić uwagę na to, czy spełnia ona wymogi rygorystycznej normy EN 15684. Jest skonstruowana w taki sposób, aby jej obrócenie było niemożliwe choćby po wyłamaniu zewnętrznej części.

Podkreślenia wymaga również fakt, iż nowoczesne zamki elektroniczne wykorzystują zaawansowane technologicznie systemy szyfrujące dane. Dzięki temu ich przejęcie przez hakera w celu włamania się do domu lub mieszkania jest praktycznie niemożliwe.

Integracja elektronicznych zamków z systemem inteligentnego domu

Aby w pełni wykorzystać potencjał drzemiący w tych nowoczesnych zamkach, należy włączyć je do systemu Smart Home. Umożliwia to ich integrację z innymi instalacjami, w które wyposażony jest inteligentny dom – np. oświetlenie, rolety zewnętrzne i alarm. Dzięki temu użytkownik może zautomatyzować wiele czynności związanych z ich obsługą.

Przykładem jest stworzenie harmonogramu automatyzującego proces zabezpieczania budynku na noc. O określonej godzinie system zarygluje drzwi wejściowe, opuści rolety zewnętrzne, włączy system alarmowy i zgasi oświetlenie w ogrodzie.

Postaw na spersonalizowane rozwiązania inteligentnych drzwi i innych systemów Smart Home!

Jeśli chcesz cieszyć się wygodnym i bezpiecznym domem, postaw na spersonalizowanie rozwiązania dla inteligentnego domu – skorzystaj z oferty HOMErgy. Zaprojektujemy system Smart Home pod Twoje potrzeby i dopasujemy go do warunków technicznych w budynku. Dostarczamy autorskie oprogramowanie oraz indywidualnie dobieramy domową automatykę, w tym zamki elektroniczne, współpracując z najlepszymi producentami tych urządzeń.

Idź do oryginalnego materiału