
Obróbka okna połaciowego to kluczowa sprawa dla bezpieczeństwa i komfortu na poddaszu. Poprawność prac wykończeniowych przekłada się m.in. na izolacyjność termiczną poddasza, a także poziom oświetlenia wnętrz zaaranżowanych pod dachem.
Z artykułu dowiesz się, jak obrobić okno dachowe płytą gipsową lub gotową szpaletą. Wyjaśnimy Ci też, dlaczego prawidłowa obróbka okien dachowych ma tak duże znaczenie.
Dlaczego prawidłowa obróbka okna dachowego jest kluczowa?
Poprawne obrobienie okna dachowego to nie tylko kwestia estetycznego wykończenia prac montażowych od środka i po zewnętrznej stronie budynku. Prawidłowa obróbka okien dachowych od wewnątrz ma również wpływ na to, jaka ilość światła przedostanie się przez okno do wnętrza, a także decyduje o wygodzie obsługi okna. Poprawna obróbka okna dachowego gwarantuje ponadto zachowanie szczelności i należytej termoizolacyjności zadaszenia. Błędy popełnione podczas obróbki okna połaciowego mogą też spowodować pojawienie się wilgoci i doprowadzić do zagrzybienia w okolicy okna. Z kolei obróbka okien dachowych na zewnątrz ma na celu zabezpieczenie okna i dachu przed działaniem wody opadowej i ich przedwczesnym zniszczeniem.
Jak prawidłowo obrobić okno dachowe? – zasady, o których warto pamiętać
Pierwsza i najważniejsza zasada mówi: jeżeli nie masz pewności, jak obrobić okno dachowe na poddaszu, koniecznie poproś o pomoc fachowca. Na bezpieczeństwo na poddaszu wpływa bowiem zarówno poprawny montaż okna dachowego, jak i jego prawidłowa obróbka. Okna dachowe, które zostały niepoprawnie obrobione, będą generowały niepotrzebne koszty i problemy, np. kondensację pary wodnej. Z kondensacją wiąże się kolejna ważna reguła poprawnej obróbki okna dachowego, która zaleca montaż okna dachowego nad źródłem ciepła. Za sprawą takiego usytuowania cyrkulacja powietrza w okolicy okna będzie odpowiednio wspomagana. Zapobiegnie to parowaniu okien i pojawieniu się wilgoci, pleśni i grzybów. Warto ponadto pamiętać o jakości wykorzystywanych przy obróbce materiałów – ich standard, a także staranność prac przełożą się na efekt prac wykończeniowych.

Obróbka okna dachowego na zewnątrz
Obróbka blacharska okna dachowego powinna zapewniać dobrą izolację tej części zadaszenia, w której zainstalowane jest okno połaciowe oraz zapewniać estetyczne jego wykończenie. Najwygodniej jest obrobić okno dachowe od zewnątrz przy użyciu dedykowanych kołnierzy montażowych. Zewnętrzny kołnierz montażowy powinieneś dobrać do rodzaju poszycia. Zapewni to wymaganą szczelność połączenia okna z dachem, a także pozwoli skutecznie odprowadzić wodę opadową z otoczenia okna. Z kolei kołnierz ocieplający IFC pomoże Ci uzyskać wysoką termoizolacyjność okna i zapobiegnie powstawaniu tzw. mostków termicznych. Dobrą praktyką jest również zastosowanie dodatkowego kołnierza z folii paroprzepuszczalnej RUC, który tworzy szczelne obramowanie wokół okna. Kołnierze RoofLITE+ są fabrycznie docięte na rozmiar okna, możesz więc mieć pewność ich łatwego montażu oraz pełnej kompatybilności z oknami naszej marki.
Obróbka okna dachowego od wewnątrz
Nim przeanalizujemy, jak obrobić okno dachowe od wewnątrz, przypomnijmy, iż nie musisz wykonywać zabudowy okna z płyt kartonowo gipsowych. Okna dachowe można również obrobić, korzystając ze specjalnych szpalet do okien dachowych, tj. gotowych obudów (zazwyczaj z drewna lub PVC). Obrabianie okna dachowego przy ich użyciu jest łatwiejsze i nie wymaga tak wysokich umiejętności, jak samodzielne wykonanie zabudowy okna z płyt.
Jeśli zabudowa okna dachowego od wewnątrz ma być zbudowana z płyt, prace należy rozpocząć od wykonania pomiarów i stworzenia projektu stelaża, a także ustalenia wymiarów płyt i miejsc ich montażu. Przy formowaniu wnęki okiennej pamiętaj, iż górna krawędź profili powinna być równoległa do podłogi, natomiast krawędź dolna prostopadła. Boczne profile powinny być prostopadłe do płaszczyzny okna dachowego. Elementy stelaża należy łączyć ze sobą na wkręty, a następnie przykręcić je do ściany. Montaż przyciętych płyt rozpoczyna się od nadproża, by potem przejść do powierzchni bocznych, a w ostatnim kroku zamocować dolną krawędź zabudowy. Takie ukształtowanie wnęki okiennej pozwoli zachować poprawny przepływ powietrza przy oknie i zapobiegnie parowaniu okien.
Wnękę okienną po zamontowaniu płyt należy zagruntować, zaszpachlować i wyrównać, a na koniec pomalować. Warto użyć w tym celu farby o jasnej tonacji, najlepiej białej. Dzięki temu odbite od ścianek światło wzmocni efekt doświetlenia wnętrza.
Prawidłowa obróbka okna dachowego to nie tylko kwestia estetyki, ale również gwarancja uzyskania najwyższych parametrów termoizolacyjności oraz szczelności okna dachowego. Dlatego tak istotne jest adekwatne przeprowadzenie prac wykończeniowych, a wcześniej pozyskanie wiedzy, jak wygląda prawidłowa obróbka okna połaciowego i czemu ona służy.