Jak oświetlić ciasny korytarz w mieszkaniu – pomysły i wskazówki

parkmebli.pl 5 godzin temu
Zdjęcie: jak-oswietlic-ciasny-korytarz


Korytarze w mieszkaniach to zwykle dość ciasne i ciemne przestrzenie, które wymagają odpowiedniego oświetlenia, by zachować funkcjonalność i zagwarantować użytkownikom pełne bezpieczeństwo korzystania z nich. W takich miejscach nie sprawdzą się jednak wszystko typy opraw – trzeba zatem dobrze przemyśleć system. Jakie lampy umieścić w niewielkim korytarzu? Czym się kierować podczas dobierania lamp? Więcej na ten temat przeczytacie poniżej.

Oświetlenie korytarza – funkcjonalność czy dekoracja?

Lampy w korytarzach pełnią przede wszystkim funkcje typowo praktyczne – zapewniają warunki do swobodnego przemieszczania się między jednym pomieszczeniem a drugim. Ma to najważniejsze znaczenie zwłaszcza w miejscach bez dostępu do światła dziennego. jeżeli dobrze przemyśli się oświetlenie zyskuje się komfort i bezpieczeństwo, ograniczając ryzyko potknięcia w ciemności.

Jeżeli nie dysponuje się dużym metrażem, lampy niejednokrotnie stają się także istotną dekoracją wnętrza – dzięki nim nabiera ono charakteru i staje się przytulniejsze, bez względu na to, czy wybierze się nurt klasyczny, skandynawski, minimalistyczny czy industrialny.

Jak wybrać lampy na korytarz – aranżujemy ciasne przestrzenie

Mały korytarz wymaga dobrego zaplanowania całej przestrzeni, w tym oczywiście systemu oświetleniowego. Jak wybrać najlepsze lampy?

Przede wszystkim warto sięgać po niewielkie oprawy, płasko przylegające do ścian, sufitów czy mebli. Takie modele nie zajmują niepotrzebnie miejsca, a zapewniają optymalną ilość światła. Dobrym pomysłem są modele minimalistyczne i nowoczesne (choć nie muszą to być wyłącznie lampy techniczne). Dobrze by były utrzymane w jasnych kolorach, wykonane z połyskujących materiałów – co optycznie powiększa nieco korytarz. Spory wybór takich rozwiązań da się znaleźć choćby na stronie LightPlus.

Najpopularniejsze typy opraw do ciasnych korytarzy

W korytarzach stosuje się najczęściej oświetlenie główne i strefowe – to ono stanowi podstawę całego systemu. W tej roli idealnie sprawdzają się zwłaszcza plafony i niewielkie lampy sufitowe. Czasami zamiast jednej oprawy używa się mniejszych oczek wpustowych, które rozmieszcza się na całym suficie, by uzyskać równomierne doświetlenie. Ciekawą opcją na korytarz może się okazać oświetlenie na szynoprzewodach. Stosuje się je zarówno do długich, jak i krótkich wnętrz. Szansa na niemal dowolne rozmieszczenie opraw oraz dobieranie ich liczby do konkretnych potrzeb pomaga idealnie dopasować warunki oświetleniowe.

W szczególnie wąskich korytarzach, z niskimi sufitami, niekiedy rezygnuje się z lamp nad głowami użytkowników. Zamiast tego sięga się po oświetlenie boczne, ścienne. W tej roli pojawiają się kinkiety i reflektory – małe, proste i dające sporo światła wzdłuż całego ciągu komunikacyjnego.

W korytarzach zwykle nie wykorzystuje się klasycznych lamp zadaniowych. Zamiast tego można w nich spotkać oświetlenie dekoracyjne. Używa się go niekiedy zamiast lamp głównych, gdy nie chce się nadmiernie podrażniać wzroku nawykłego do ciemności. To także sposób na doświetlenie ciekawych detali architektonicznych czy ozdób we wnętrzu. choćby tak niewielkie produkty, jak oczka wpustowe lub taśmy LED na ścianach, podłogach czy meblach potrafią zmienić wygląd danego miejsca.

Idealnie oświetlony ciasny korytarz – podsumowanie

Lampy w korytarzach pełnią funkcje praktyczne i dekoracyjne. Wystarczy tylko odpowiednio je dobrać, by zyskali na tym użytkownicy oraz… samo wnętrze.

Idź do oryginalnego materiału