Po wielu miesiącach wysłużenia i stawiania czoła najsroższym warunkom pogodowym, często wpadamy na pomysł, by odświeżyć nasze ulubione kurtki. Warto wiedzieć, jak zrobić to w sposób, który nie sprawi, iż na kolejny sezon kupować będzie trzeba kolejny model.
Jak prać kurtkę puchową? Te zasady to podstawa
By uprać kurtkę puchową bez utraty jej adekwatności, koniecznie trzeba wybrać odpowiedni program prania, wirowania oraz przeznaczone do tego detergenty. Oprócz tego do pralki warto wrzucić sekretny składnik prania. Oto jak odświeżyć ulubioną puchową kurtkę w kilku krokach:
- Dokładnie oczyść pralkę - zadbaj zarówno o wnętrze bębna, jak i dozowniki na płyny oraz proszki.
- Zanim wrzucisz kurtkę do pralki, koniecznie z największą uważnością przeczytaj metkę przytwierdzoną do twojego modelu.
- Przed wrzuceniem kurtki do bębna zapnij wszystkie suwaki, zabezpiecz odstające, ostre elementy i najlepiej wywiń kurtkę na tak zwaną lewą stronę.
- Poprzedzając proces automatycznego prania, warto dokładnie namoczyć kurtkę w letniej wodzie - zminimalizuje to ryzyko nieregularnego zbicia się materiału, którym wypełniono model.
- Do prania użyj specjalnie stworzonych do tego detergentów - te stosowane do codziennych prań realnie mogą wpłynąć na zniszczenie się ulubionego zimowego okrycia.
- Równie istotny jest też program prania - temperatura nie powinna przekroczyć 40 stopni Celsjusza, z kolei wirowanie na poziomie 600 obrotów na minutę powinno być wystarczające, a jednocześnie niewpływające źle na kształt i adekwatności kurtki.
- Sekretnym elementem prania kurtki puchowej są piłeczki tenisowe - dorzucenie kilku do prania z kurtką powinno sprawić, iż puch kurtki nie zbije się w nieregularne kłębki.
Pranie gotowe? Tak należy wysuszyć puchową kurtkę
Najwygodniej i najszybciej wysuszysz kurtkę w automatycznej suszarce bębnowej, oczywiście przy pomocy programu do delikatnych tkanin. Możesz to też oczywiście zrobić manualnie, choć wymaga to zdecydowanie więcej czasu i zaangażowania. Kurtkę należy równomiernie rozłożyć na płaskiej powierzchni, a co jakiś czas ręcznie rozbijać jej wypełnienie, przewracać na różne strony, oklepywać i strzepywać. Zapobiegnie to zbiciu się wewnętrznego puchu oraz sprawi, iż po czasie kurtka nabierze pierwotnej objętości i odpowiedniego kształtu.