Lato nad morzem może znaczyć coś więcej. All Inclusive Film Festival to przestrzeń dla kina, które porusza, i rozmów, które zostają na długo. Organizatorzy wydarzenia będą mówić o zdrowiu psychicznym dzieci, o ciele i grubości – bez ocen, z empatią i uważnością. W programie także warsztaty z języka inkluzywnego i Polskiego Języka Migowego oraz spotkania z ekspertkami, ekspertami i osobami twórczymi – w tym z Marią Peszek. To będzie czas wspólnego bycia w atmosferze otwartości, różnorodności i wzajemnego szacunku. Już w lipcu, w Jastarni.
Trzecia edycja zainicjowanego przez Ane Piżl (@ane_ratownica) wydarzenia odbędzie się między 24 a 27 lipca tego roku, w Kinie Żeglarz w Jastarni, jedynym ocalałym na Półwyspie Helskim. Dwie poprzednie edycje pokazały, iż idea festiwalu – połączenie wakacyjnej energii, otwartości i rozmawianie o przeciwdziałaniu wykluczeniom językiem sprawczości i solidarności – jest bliska publiczności w każdym wieku, która tłumnie odwiedzała obie sale Żeglarza.
Warto rozmawiać
Spotkania i rozmowy są kluczową częścią All Inclusive Film Festivalu. Wszystkie one są otwarte i nieodpłatne. W poprzednich latach rozmowy o (nie)równościach w sporcie, sytuacji tęczowych rodzin w Polsce czy o dyskryminacji ze względu na starość czy religię nie gasły długo po zejściu ze sceny. Dlatego tegoroczna edycja wydarzenia potrwa cztery dni, zamiast dotychczasowych trzech, aby czasu w wspólne szukanie sposobów przeciwdziałania marginalizacji było więcej.
Gościnią festiwalu będzie w tym roku m.in. Maria Peszek. Rozmowę z artystką poprowadzi w sobotę 26 lipca wieczorem Ane Piżl. “Będziemy dyskutować o sojusznictwie, sprawczości sztuki i o brzuchu. A kto nie wie, o co chodzi z brzuchem, niech tym bardziej przyjeżdża! Od pierwszej edycji festiwalu tworzymy tu przestrzeń dla wszystkich – zapraszamy parafian, g/Głuchych i osoby trans. Rozmawiamy o wykluczeniu, ale bez martyrologii i licytacji, kto ma gorzej. Na koniec dnia więcej nas łączy, niż dzieli” – mówi Ane.
Tego lata w Kinie Żeglarz będzie można się spotkać z kulturą ballroomu, o której opowie polska prekursorka Madlen Revlon i jej dzieci Sinoa Revlon i Diana Juicy Revlon. O romskości będziemy rozmawiać z dr Joanną Talewicz, o dyskryminacji mężczyzn z Szymonem Węgrzynem oraz Karoliną Kędziorą, prezeską Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego, czy o sytuacji osób grubych i kulturze diety z prawniczką Natalią Skoczylas, współautorką wydanej właśnie książki “Grubancypacja”.
Przypomnijmy, iż w dotychczas AIFF gościło m.in. Maję Ostaszewską, Katarzynę Zillman i Julię Walczak, Jolę Ogar-Hill i Chuchie Hill, DJ Vikę, Oliwię Bosomtwe, Olgę Drendę czy Miriam Synger.
Nigdy nie będziesz szłx samx
Nie byłoby AIFF gdyby nie Kino Żeglarz, instytucja sama w sobie. Bywalcy i bywalczynie półwyspu pokochali je za dobry repertuar, stylowe wnętrze, sączącą się z gramofonu muzykę w foyer oraz ciepło bijące od prowadzących je kobiet z rodziny Blindow.
Jak podkreśla Patrycja Blindow, najmłodsza z rodziny i aktualnie prowadząca Żaglarza: “Żeglarz rzeczywiście na przestrzeni lat stał się drugim domem dla wielu osób, co napawa mnie nieskrywaną dumą. Gościmy i najmłodszych widzów i osoby starsze, surferów, Kaszubów, przyjezdnych i lokalnych. Uwielbiam też fakt, iż chociaż na trzy – a w tym razem cztery – dni w roku możemy stworzyć świat idealny. Ponad podziałami. Wspólnie – na jednym pokładzie. To zaszczyt być gospodynią All Inclusive Film Festivalu”
Radości dla małych i dużych
Poważne tematy nie wykluczają lekkiej atmosfery – zwłaszcza gdy w festiwalu bierze się udział razem z dziećmi. W ramach All Inclusive Film Festival na małej scenie Kina Żeglarz dzieci będą mogły oglądać filmy dla młodej publiczności czy uczyć się o zdrowiu psychicznym podczas przygotowanych specjalnie dla nich warsztatów. Wszystko po to, aby wypoczywające nad morzem rodziny i osoby mające dzieci pod opieką mogły swobodnie cieszyć się festiwalowymi wydarzeniami. A iż wakacje i lato szczególnie sprzyjają dobrej zabawie, festiwal tradycyjnie rozpocznie się taneczną imprezą kinową, a zamknie wspólną kąpielą w Bałtyku.
Tegoroczna edycja All Inclusive Film Festival odbywa się w partnerstwie z Amnesty International Polska oraz Kampanią Przeciw Homofobii. Drugi raz partnerem głównym festiwalu jest T-Mobile Polska.
Wszystkie wydarzenia towarzyszące pokazom filmowym realizowane są w Kinie Żeglarz i są nieodpłatne, a wstęp na nie jest wolny. Program festiwalu i bilety na seanse filmowe dostępne są na stronie aiff.pl oraz w kasie Kina Żeglarz.
Zespół festiwalu: Patrycja Blindow, Ane Piżl, Justyna Arabska, Józefina Bartyzel, Majka Duczyńska, Dominika Gała, Aleksandra Jarosiewicz, Celestyna Król, Michał Pyzik, Martyna Skura oraz Monika Ziegler Identyfikacja wizualna: Ewelina Gąska
Partnerem głównym festiwalu jest T-Mobile Polska S.A.
Gospodyni festiwalu: Kino Żeglarz
Partnerkami wydarzeniasą: KPH, Amnesty International Polska, Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Matronat medialny: Fundacja HelloZdrowie, Zwierciadło, PISMO, SEXEDPL oraz Radio Nowy Świat