Kuracjusze pokochali uzdrowiska na Podkarpaciu. W jednym z nich kąpieli miał zażywać król

gazeta.pl 4 godzin temu
Jakie są najładniejsze uzdrowiska w Polsce? Nie jest tajemnicą, iż szczególnym zainteresowaniem cieszą się Ciechocinek, Kołobrzeg czy Krynica-Zdrój. Warto jednak przyjrzeć się miejscowościom położonym w województwie podkarpackim. To prawdziwe diamenty na mapie Polski.
Podkarpacie to fantastyczny kierunek zarówno na krótszy, jak i dłuższy urlop. Region słynie z bogatej historii, pięknych górskich krajobrazów, dzikiej przyrody oraz ciekawej architektury. Nie brakuje tu także uzdrowisk, które potrafią zachwycić choćby najbardziej wymagających podróżników. Które z nich warto odwiedzić?


REKLAMA


Zobacz wideo Aplikacje dla miłośników górskich wycieczek


Najlepsze uzdrowiska na Podkarpaciu. Kuracjusze są nimi oczarowani
Podkarpacie to wyjątkowy region Polski. Obfituje nie tylko w piękne krajobrazy, ale także zabytkowe zamki, skanseny, dwory i pałace. Wiele z tamtejszych atrakcji trafiło choćby na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W województwie znajduje się również kilka godnych uwagi uzdrowisk.


Miłośnicy bieszczadzkich pejzaży bez wątpienia powinni się udać do Polańczyka-Zdroju, który jest największym kurortem pod względem liczby sanatoriów w całym regionie. Tamtejszy ośrodek działa od ćwierć wieku i odznacza się wyjątkowo rześkim, górskim powietrzem oraz licznymi szlakami pieszo-rowerowymi.
Te sanatoria w województwie podkarpackim są wręcz rozchwytywane
Popularnością cieszy się również Horyniec-Zdrój. Kuracjusze doceniają to miejsce m.in. za cenne złoża "czarnego złota", czyli borowiny. Wieść gminna niesie, iż kąpieli leczniczych zażywał tam sam król Jan III Sobieski, a uzdrowiskowe tradycje sięgają aż czterech wieków wstecz. Uzdrowisko nizinne w Horyńcu-Zdroju polecane jest szczególnie osobom borykającym się ze schorzeniami narządu ruchu czy zwyrodnieniami stawów.


Kolejnym, równie istotnym punktem na mapie Podkarpacia jest Rymanów-Zdrój, położony w powiecie krośnieńskim, w gminie Rymanów, nad rzeką Tabor. Wieś uzdrowiskową otaczają gęste lasy i zielone wzgórza. Łagodny mikroklimat, niezwykle czyste powietrze oraz liczne atrakcje w postaci domu zdrojowego, a także pięknych dziewiętnastowiecznych willi i pensjonatów sprawiają, iż miejsce to jest chętnie odwiedzane zwłaszcza między wiosną a jesienią.
Idź do oryginalnego materiału