50 metrów kwadratowych na ulicy Augustiańskiej w Krakowie. Młody właściciel, który dokładnie wiedział, czego chce – funkcjonalności połączonej z ponadczasową elegancją. Paulina Mróz z pracowni Paula Mróz Projektowanie Wnętrz stworzyła przestrzeń, która jest hołdem dla japońskiego minimalizmu i skandynawskiej prostoty.
Osiągnąć równowagę
Sercem mieszkania jest kuchnia z wyspą pokrytą kamiennym blatem. Dzięki złotym akcentom i matowym frontom wnętrze nabiera elegancji, jednocześnie pozostając praktyczne w codziennym użytkowaniu.
„Założeniem było osiągnięcie równowagi między prostotą a ciepłem, światłem a strukturą” – mówi Paulina Mróz. I faktycznie, patrząc na przestrzeń, widać tę równowagę w każdym detalu.

Inspiracje czerpane z nurtu japandi i nowoczesnego minimalizmu są widoczne od progu. Paleta kolorystyczna oparta na naturalnych tonacjach – złamana biel, ciepłe beże, grafity i głęboka czerń. Do tego szlachetne materiały: kamień, drewno, szkło strukturalne i satynowe metale.
Warto zwrócić uwagę na odnowiony parkiet – oryginalną drewnianą podłogę, którą starannie odrestaurowano. Jej ciepły kolor i naturalna struktura nadają wnętrzu charakteru, trudnego do uzyskania przy zastosowaniu nowych materiałów.

Szukasz architekta, architekta wnętrz, projektanta wnętrz lub fotografa wnętrz?
Sprawdź naszą wyszukiwarkę! Znajdź specjalistę w swojej okolicy i spełnij marzenia o idealnie zaprojektowanej przestrzeni!
Poznaj szczegółyDrzwi, które robią wrażenie i lustro od Zięta Studio
Jednym z najbardziej nietypowych rozwiązań są indywidualnie zaprojektowane drzwi ze szkłem strukturalnym w metalowej ramie. „Elementem, który wywołał największe wrażenie, były drzwi ze szkłem o nieregularnej strukturze” – przyznaje projektantka, cytując reakcję klienta.

W salonie centralnym punktem jest lustro Zięta Studio o wyjątkowej, organicznej formie. To nie tylko element funkcjonalny – to prawdziwa instalacja artystyczna, która przyciąga wzrok i buduje klimat całego wnętrza. Produkty tej marki pojawiają się też w holu.
Łazienka jak SPA
W łazience uwagę zwraca panel Sibu na suficie o strukturze przypominającej powierzchnię wody. Subtelnie odbija światło i podkreśla atmosferę relaksu. To dowód na to, iż choćby w małym mieszkaniu można stworzyć przestrzeń godną luksusowego SPA.

Wyposażenie wnętrza to meble od marki Tabbel – stół, krzesła i fotele w strefie dziennej oraz tapicerowany fotel w sypialni. Dzięki prostej formie oraz starannemu wykonaniu dobrze pasują do minimalistycznej aranżacji mieszkania.
Wyzwanie? Spójność bez monotonii
„Wyzwanie polegało na uzyskaniu przestrzeni maksymalnie spójnej, ale nie monotematyczne” – przyznaje Paulina Mróz. I to się udało. Mimo oszczędnej formy wnętrze emanuje ciepłem i elegancją, spełniając codzienne potrzeby bez kompromisów estetycznych.

50-metrowe mieszkanie na Augustiańskiej pokazuje, iż choćby niewielka przestrzeń może być wygodna i funkcjonalna, jeżeli projekt jest dobrze przemyślany. Paulina Mróz stworzyła wnętrze, które sprzyja codziennemu relaksowi i wyciszeniu – a to w centrum Krakowa jest czymś wyjątkowym!
Zobacz również:
- Szałwiowa kuchnia, tropikalna sypialnia i lamperia we wrocławskim mieszkaniu
- Kasia, Rafał, Tadzik, Aston i historia metamorfozy mieszkania we Wrocławiu







