Temat ten poruszyła Fundacja ważne sprawy. Przeprowadzono badanie wśród młodych ludzi, w którym pytano między innymi o ich stosunek do posiadania potomstwa. Okazało się, iż wnioski nie są zbyt optymistyczne. Jak wynika z tegorocznego badania pt. "Stan młodych 2025", zaledwie 36 proc. kobiet w wieku 18-29 lat chciałoby mieć dzieci. W przypadku panów wynik jest znacznie wyższy, bo około 54 proc.
REKLAMA
Zobacz wideo Coraz więcej par młodych nie chce dzieci na swoich weselach. "Wedding planner wyciąga je ze stawów"
Młode kobiety nie chcą mieć dzieci. "Wystarczy poczytać komentarze miłych panów"
Co może powodować taką rozbieżność w wynikach? Swoje opinie na ten temat mają internauci. Pod postem opisującym ten fragment badania na facebookowym profilu "Wiadomości Społeczne" pojawiło się sporo mocnych słów. "Jak facet chce mieć dziecko, to tak jak dziecko chce mieć psa. I tak wszystkim zajmie się mama" - stwierdziła jedna z osób. "Wzruszające, a tymczasem fakty. 1 000 000 dzieci nie dostaje alimentów, a 96 proc. dłużników alimentacyjnych to mężczyźni" - dodała, opierając się o wypowiedź Magdaleny Biejat sprzed kilku miesięcy.
"Przypomnijmy sobie, na kogo głosują mężczyźni w wieku 18-29, a może wtedy zrozumiemy, dlaczego tak mało kobiet chce mieć z nimi dzieci" - napisał inny użytkownik. Kolejny internauta zwrócił uwagę na ciągłe ocenianie kobiet, które zajmują się dziećmi:
Kobieta nie chce dziecka - egoistka. Kobieta decyduje się na dziecko, ale partner odchodzi i nie płaci alimentów - sama takiego wybrała, jej wina. Kobieta otrzymuje alimenty na dziecko - na paznokcie wydaje. Kobieta wraca do pracy gwałtownie - wyrodna matka. Kobieta zostaje w domu z dzieckiem - utrzymanka, pasożyt. Kobieta traci po ciąży figurę - leniwa. Pomijając już kwestie zdrowotne
- napisał i gorzko skwitował: "W tej grze kobieta zawsze przegra. Wystarczy poczytać komentarze miłych panów. Naprawdę dziwię się niektórym z was, iż nie dostrzegacie, iż to w nas, mężczyznach, często jest problem. Pora posypać głowę popiołem i zacząć doceniać ogrom poświęcenia naszych żon, naszych matek, babć. Bez nich nie byłoby nas. A nas często jedyne, na co stać, to szukanie winy wśród kobiet". Należy tu jednak jasno powiedzieć, iż nie powinno się wrzucać wszystkich do jednego worka. Przecież nie jest tak, iż większość mężczyzn źle wywiązuje się z roli ojca. Tym bardziej iż w miarę upływu czasu podział ról w rodzicielstwie coraz bardziej się wypośrodkowuje.
"Ciąża w Polsce może być czymś niebezpiecznym"
Choć zacytowane wypowiedzi w wielu przypadkach rzeczywiście mogą determinować chęć posiadania potomstwa (a raczej jej brak), odpowiedzi ankietowanych w omawianym badaniu prezentują się nieco inaczej. Należy jednak zaznaczyć, iż wyniki nie są rozróżnione ze względu na płeć. 39 proc. młodych stwierdziło, iż po prostu nie lubi dzieci, a 38 proc., iż nie chce zmieniać swojego stylu życia. Kolejna odpowiedź prezentuje mało optymistyczny obraz sytuacji młodych matek: 27 proc., czyli niemal jedna trzecia młodych osób, "ma poczucie, iż ciąża w Polsce może być czymś niebezpiecznym". Skomentował to dr hab. Ryszard Szarfenberg, prof. Uniwersytetu Warszawskiego:
Raport wskazuje, iż niektórym osobom trudno w pełni korzystać z przysługujących im praw i swobód. Przykładem jest obawa przed ciążą czy restrykcyjnymi przepisami dotyczącymi jej przerwania, co - zwłaszcza dla kobiet - stanowi dodatkowe ryzyko i potencjalnie ogranicza faktyczny wybór rodzicielstwa. jeżeli część społeczeństwa jest narażona na dyskryminację czy nie ma realnego dostępu do usług medycznych, to mamy do czynienia z naruszeniem zasady równości szans - choćby jeżeli formalnie przepisy zapewniają swobodę decyzji
- stwierdził politolog. Warto pamiętać o tym, iż młody wiek rządzi się swoimi prawami - zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet, a późniejsze życie weryfikuje wiele kwestii. Nie jest to przekaz podprogowy pt. "Jeszcze się namyślą". Wraz z wiekiem kształtuje się nasz charakter, poznajemy siebie i swoje granice, zmieniają się nasze potrzeby. Za 10 lat może jednak zdecydujemy się na rodzinę 2+2, może zaadoptujemy psa, a może poświęcimy się podróżom. Czy również macie poczucie, iż ciąża w Polsce może wiązać się z różnego rodzaju niebezpieczeństwami? Zachęcamy do udziału w anonimowej sondzie oraz komentowania.