Święta Hildegarda z Bingen żyła w XII wieku. Bardzo ceniła zioła i ich zastosowanie w lecznictwie. Chwaliła m.in. koper włoski, miętę, pokrzywę oraz stokrotki. Te ostatnie wykorzystywała do przygotowywania naparów, które działały moczopędnie, poprawiały pracę wątroby i pomagały oczyszczać organizm. Zwróciła też uwagę na fakt, iż kąpiele z dodatkiem tej rośliny niezwykle odprężają.
REKLAMA
Zobacz wideo Chcesz się leczyć lub odchudzać ziółkami? Musisz to wiedzieć!
Na co pomagają stokrotki? Zrobisz z nich nie tylko napar
W leksykonie roślin zielarskich magazynu "Pani Domu - Poradnik", zatytułowanego "Polskie zioła" i oznaczonego numerem 3/2025, znalazła się m.in. stokrotka pospolita. Jak możemy przeczytać, według Hildegardy "oczyszczała krew i rozjaśniała zmęczone umysły". Były podane trzy przepisy:
Napar. Wsyp do szklanki dwie łyżki stołowe świeżych kwiatów stokrotki, ewentualnie jedną łyżkę suszonych. Zalej gorącą wodą, przykryj i poczekaj pół godziny. Przecedź i pij 2/3 szklanki dziennie przez 2/3 tygodnie.
Odwar. Wsyp do garnuszka cztery łyżki świeżych kwiatów stokrotki, ewentualnie dwie łyżki suszonych. Zalej szklanką letniej wody i gotuj na małym ogniu przez 5 minut. Odstaw na 10 minut i przecedź. Przez tydzień przemywaj rany oraz stłuczenia 5 razy dziennie.
Syrop. Przygotuj dwie szklanki świeżych kwiatów oraz liści stokrotki. Opłucz je, osusz i drobno posiekaj. Przesyp do miski, dodaj 1,5 szklanki cukru i zostaw na noc. Rano przelej do butelki. Żeby poprawić odporność, pij po jednej łyżce przez trzy tygodnie. W razie przeziębienia stosuj jedną łyżkę trzy razy na dobę przez siedem dni.
Napar ze stokrotki jest uważany za bezpieczny, ale osoby uczulone na rośliny z rodziny astrowatych powinny zachować ostrożność. Właśnie dlatego wcześniej koniecznie skonsultuj się z lekarzem, czy na pewno możesz spożywać taką domową ziołową herbatkę. Pamiętaj też, iż zioła nie zastępują antybiotyków, więc w razie choroby zawsze należy udać się na wizytę lekarską.
'Pani domu', poradnik 'Polskie zioła', nr 3/2025 fot. archiwum prywatne
Na co jest dobry napar ze stokrotek? Warto robić go regularnie
Stokrotki zawierają witaminę C, A i E, sole mineralne, flawonoidy oraz garbniki. Dzięki temu działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Dr n. farm. Przemysław Rokicki za pośrednictwem doz.pl poinformował, iż napar ze stokrotki obniża ciśnienie krwi oraz przeciwdziała miażdżycy. Dodał, iż jest zalecany "przy złej przemianie materii, nieregularności menstruacji, w postaci środka moczopędnego (przy kamicy nerkowej i pęcherzowej) oraz przeczyszczającego". Z kolei technolożka żywności Justyna Pelc na stronie dietetycy.org.pl wyjaśniła, iż naparem z kwiatów można przemywać oczy przy lekkich stanach zapalnych. Potwierdziła też informacje z "Pani domu", iż roślina jest znana jako "ziele na siniaki", bo okłady na jej bazie przyspieszają wchłanianie wybroczyn.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.