Nazywają ją "dolnośląską Jerozolimą". W tej niewielkiej wsi działy się cuda

g.pl 6 godzin temu
Niewielka wieś w Kotlinie Kłodzkiej uznawana jest za centrum duchowe województwa dolnośląskiego. To miejsce kultu religijnego od lat odwiedzane zarówno przez turystów, jak i pielgrzymów z całego świata. Przez swój niepowtarzalny urok miejscowość nazywana jest choćby "dolnośląską Jerozolimą".
Wambierzyce to wieś znajdująca się u podnóża Gór Stołowych. Znana jest głównie jako największy ośrodek kultu maryjnego na całym Dolnym Śląsku, jednak ma również wiele do zaoferowania dla miłośników dawnej architektury. Znajduje się tam bazylika wzorowana na świątyni Salomona w Jerozolimie, która powstała w wyniku narodzenia się w średniowieczu kultu Matki Boskiej Wambierzyckiej.


REKLAMA


Zobacz wideo Czas decyzji. Kanada i Watykan [CTB odc. 55]


Wambierzyce - sanktuarium. Monumentalna bazylika stanęła w miejscu prawdziwego cudu
Historia dolnośląskiej wsi sięga XII wieku. Wówczas na jednym z rosnących tam drzew umieszczono figurkę Matki Boskiej. To do niej kierować miał swoje modlitwy Jan z Ratna, który w 1218 roku w cudowny sposób odzyskał wzrok. Miejsce słynie z kultu maryjnego i od wieków przyciąga pielgrzymów. W 1263 roku wzniesiono tam pierwszą drewnianą kaplicę, która z czasem została zastąpiona przez monumentalną budowlę. Obecne Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin zbudowano w latach 1715-1723 z inicjatywy hrabiego Franciszka von Goetzena. Bazylika stanęła w miejscu, gdzie wierny cudownie odzyskał wzrok i ujrzał Matkę Boską. Fasada świątyni ma aż 52,5 metra wysokości i jest podzielona na trzy części. Dzięki temu bazylika uzyskała pałacowy charakter. Do bazyliki prowadzą kamienne schody składające się z 56 stopni, z których 33 symbolizują wiek Jezusa w chwili ukrzyżowania. 15 kolejnych stopni oznacza lata życia Maryi przed narodzinami jej syna. To przykład późnorenesansowej architektury z elementami baroku.


Ozdobiona symetrycznie usytuowanymi podwójnymi pilastrami i płycinami, jest w połowie rozdzielona niewielką galerią na dwie kondygnacje, co nadaje kościołowi charakter pałacowy. Wrażenie to potęguje górny ciąg balustrady, który dekorują kamienne posągi apostołów. Fasadę wieńczą trzy płaskie szczyty. Pośrodku półkolistej wnęki, w osi fasady znajduje się duża drewniana rzeźba Matki Boskiej Wambierzyckiej z połowy XVIII wieku, a nad nią widnieje emblemat z herbem papieża Piusa XI. Szczególnie efektownie fasada wygląda przy wieczornej iluminacji


- czytamy na oficjalnej stronie sanktuarium.


Bazylika Wambierzyce. Cała wieś stała się świątynią
Wnętrze świątyni zdobią barokowe malowidła, obrazy i rzeźby. Szczególną uwagę zwracają dzieła Karola Sebastiana Flackera. Jednym z nich jest ambona będąca rzeźbiarską kompozycją wyrażającą słowa maryjnego hymnu "Magnificat" oraz ołtarz główny z cudowną figurką Matki Boskiej Wambierzyckiej. Bazylika jest otwarta dla zwiedzających codziennie od godziny 7 do 19. Wambierzyce mają jednak do zaoferowania nieco więcej.
Sprawdź również: Już nie magnesy i pocztówki. W tym europejskim mieście turyści na pamiątkę kradną kostkę brukową


Znajduje się tam unikatowa kalwaria wambierzycka z około 100 kaplicami oraz 12 bramami, która powstała w latach 1683-1708. Do tematyki biblijnej nawiązują również okoliczne wzgórza, takie jak Tabor czy Syjon. Nazwy odnoszą się do Jerozolimy za czasów Jezusa Chrystusa, co jedynie wzmacnia potęgę Wambierzyc. Płynący przez wieś strumień nosi zaś nazwę Cedron. Wielu uważa, iż Wambierzyce to jedna wielka świątynia, którą pragnie zobaczyć choćby kilkaset tysięcy wiernych rocznie.


Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału