Nazywają je "małą Europą w Wielkopolsce". Idealne na weekend z dziećmi

g.pl 11 godzin temu
Leszno to niewielkie miasto w Wielkopolsce, które zachwyca turystów licznymi zabytkami. Na przestrzeni lat nazywane było "małą Europą w Wielkopolsce", a przez magazyn National Geographic choćby "wielkopolskimi Atenami". Zobacz, dlaczego zasługuje na takie określenia.
Miejscowość ta istnieje od końca XIV wieku. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi już z 1393 roku, gdy Leszno (wtedy Lesczno) było jeszcze wsią. W 1510 roku liczyło między innymi 10 zagrodników i trzy folwarki dziedziców. Prawa miejskie otrzymało dopiero w 1547 roku, z rąk króla Zygmunta Starego. Miasto od samego początku rozwijało się jako prywatne. Od jego nazwy pochodzi nazwisko rodu Leszczyńskich. Tutaj swoją młodość spędził między innymi Stanisław Leszczyński (król Polski oraz książę Lotaryngii i Baru), który był ojcem Marii Leszczyńskiej (królowej Francji).


REKLAMA


Zobacz wideo Kierowca Porsche uderzył kobietę w Lesznie


Z czego jest znane Leszno? Historia tego miasta potrafi zaskoczyć. Było nazywane "Atenami"
Gdy w Europie w XVI i XVII kraje zmagały się z konfliktami zbrojnymi i klęskami, Leszno rozwijało się i cieszyło rozkwitem. Dzięki otwartości wielonarodowej schronienie w nim znaleźli Czesi, Szkoci, Węgrzy, Włosi, Żydzi i Niemcy tworząc tak zwaną "małą Europę w Wielkopolsce". Natomiast określenie "wielkopolskie Ateny" pochodzi z tego faktu, iż miasto swego czasu było jednym z kluczowych ośrodków naukowych i gospodarczych w XVII-wiecznej Rzeczypospolitej. Niestety w 1656 roku miejscowość została doszczętnie spalona i zniszczona. To jednak nie koniec nieszczęść, które spadły na miasto. Skutkiem drugiego rozbioru Polski w 1793 roku Leszno zostało wcielone do zaboru pruskiego i zdegradowane do roli miasta prowincjonalnego. Dopiero w 1815 roku, na mocy kongresu wiedeńskiego znalazło się w granicach Wielkiego Księstwa Poznańskiego. W 1920 roku miasto oficjalnie wróciło do Polski na mocy traktatu wersalskiego i dopiero w 1975 roku Leszno stało się miastem wojewódzkim. Aktualnie liczba mieszkańców wynosi prawie 60 tysięcy. Zdecydowanie warto się tam wybrać nie tylko ze względu na interesującą historię, ale i mnogość atrakcji.


Leszno: Atrakcje na weekend. Te miejsca zdecydowanie warto odwiedzić i zobaczyć
Dzięki bogatej historii możemy podziwiać w Lesznie prawdziwe perełki architektury i świadectwa minionych czasów. Warto podążać śladami króla Stanisława Leszczyńskiego. Na trasie, którą proponuje nam National Geographic, znajdziemy Pałac Sułkowskich, w którym początkowo mieściło się Królewsko-Pruskie Gimnazjum, następnie zaś sąd okręgowy i obwodowy. w tej chwili pełni on funkcję siedziby władz wojewódzkich. Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem jest barokowy ratusz na Rynku Staromiejskim, najpiękniejszy w całym województwie wielkopolskim. Następnie interesująca zdaje się być Dawna Synagoga, która pełni funkcję Galerii Sztuki Muzeum Okręgowego. Możemy zwiedzić także Kolegiatę świętego Mikołaja z obrazem Świętej Trójcy i pięknie zdobioną amboną z rzeźbą świętego Jana Nepomucena. Kolejną atrakcją godną uwagi jest dawny kościół ewangelicki pod wezwaniem świętego Krzyża oraz Kościół świętego Jana Chrzciciela. Ponadto w mieście znajdziemy piękne kamienice, imponujący gmach poczty polskiej, zespół młyna parowego z XIX-XX wieku, wiatrak „Antoni" z 1705 roku oraz zespół pałacowy z drugiej połowy XIX wieku w Antoninach.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału