Wojnowo to niewielka, malowniczo położona wieś w województwie warmińsko-mazurskim, dokładnie w gminie Ruciane-Nida, powiecie piskim. Jej historia sięga 1832 roku, kiedy na te tereny przybyli z Rosji staroobrzędowcy - religijna wspólnota, która nie zgodziła się na reformy patriarchy Nikona i w poszukiwaniu wolności osiedliła się na ziemiach Prus Wschodnich. To właśnie dzięki nim Wojnowo zyskało swój unikalny charakter, pełen duchowości, skromności i niezwykłej architektury sakralnej.
REKLAMA
Zobacz wideo Bezpieczne Mazury
Gdzie na krótki urlop w Polsce? Poznaj miejsce, w którym czas zwalnia
Wojnowo to idealne miejsce na krótki urlop. Wieś położona jest nad brzegiem Jeziora Duś, w otulinie lasów Mazurskiego Parku Krajobrazowego, tuż przy rzece Krutynia - jednej z najbardziej malowniczych tras kajakowych w Polsce. To właśnie tu w 1848 roku powstał Monaster Zbawiciela i Trójcy Świętej. Klasztor staroobrzędowców, który początkowo pełnił funkcję męskiej wspólnoty monastycznej. Z czasem, po konflikcie wewnętrznym dotyczącym celibatu duchownych, przeszedł w ręce żeńskie i przez dekady był prowadzony przez mniszki z Moskwy.
Dziś można zwiedzać zarówno budynki klasztorne, jak i niewielkie muzeum prezentujące oryginalne ikony, księgi liturgiczne i wyposażenie modlitewne. Nieopodal znajduje się także prawosławna Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej. To biała świątynia z czerwonym dachem i niebieskimi zdobieniami, która powstała w 1923 roku. Skromna na zewnątrz, w środku wypełniona złotą ścianą ołtarzową i licznymi detalami sakralnymi.
Klasztor staroobrzędowców Wojnowo Fot. Tatiana Hardej, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Molenna w Wojnowie. Niepozorna świątynia z wielką historią
Najmłodszym, ale równie interesującym obiektem sakralnym w Wojnowie jest neogotycka molenna z czerwonej cegły, wzniesiona w latach 20. XX wieku. Choć z zewnątrz przypomina ewangelicki kościół, to w środku wciąż zachowuje charakterystyczny dla staroobrzędowców układ modlitewny - z rzędami ikon ustawionych na półkach zamiast klasycznej ściany ołtarza. Molenna ta należała do Wschodniego Kościoła Staroobrzędowego i stanowiła ważne centrum duchowe dla lokalnej społeczności.
Molenna w Wojnowie Fot. Lesnydzban, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Warte uwagi są też urokliwe, drewniane domy z końca XIX i początku XX wieku, cichy, niewielki cmentarz prawosławny oraz imponujące skupisko głazów narzutowych, liczące ponad osiem tysięcy sztuk, znajdujące się na południowy wschód od wsi. Do tego dochodzi piękne otoczenie - jezioro, lasy i dzika przyroda Mazur. Istna bajka.
Uważasz, iż Wojnowo to dobre miejsce na krótki urlop? Zapraszamy do udziału w sondzie i do komentowania.