Coraz częściej w Internecie pojawiają się fałszywe sklepy, które kuszą super promocjami pod pretekstem „likwidacji magazynu”, „zamykania działalności” czy „ostatnich sztuk w obniżonej cenie”. Niestety – to kolejna forma oszustwa, na którą narażeni są szczególnie Seniorzy! Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora od ponad 10 lat edukuje i ostrzega seniorów przed zagrożeniami w sieci w ramach kampanii Stop Manipulacji – nie daj się oszukać! Przestrzegamy przed popularnymi w ostatnim czasie postami i filmami informującymi o rzekomych zamknięciach działalności.
Oszuści tworzą strony, wyglądające jak prawdziwy sklep online. Oferują markowe produkty w zaskakująco niskich cenach. Następnie ogłaszają „super okazje” – „WIELKA WYPRZEDAŻ” lub informują o likwidacji sklepu i towarów, okraszając to wyjątkowo łzawą historią. Takie działania mają przede wszystkim zachęcić do jak najszybszego zakupu. Zwabiony ofertą klient płaci, po czym okazuje się, iż towar nigdy do niego nie dociera lub też otrzymany produkt nie jest tym, co obiecywała oferta. W międzyczasie ogłoszenie znika z sieci.
Oszuści chwytają się wszelkich sposobów manipulacyjnych, by osłabić naszą czujność. A łzawe historie, które towarzyszą oszustwu na zamykany sklep, mają poruszyć nasze serca i zachęcić do okazania współczucia poprzez zakup oferowanego przez sklep towaru.
Apelujemy o wzmożoną ostrożność! o ile nie mamy pewności co do wiarygodności potencjalnego sprzedawcy, nie kupujmy! Nie dajmy się również omamić tanimi okazjami i łzawymi historiami!
Jak się chronić?
- Nie kupuj pod wpływem emocji. Pamiętaj, iż łzawe historie to jedna z form manipulacji, wykorzystywana przez oszustów!
- Kupuj tylko w sprawdzonych sklepach.
- Bądź ostrożny, jeżeli kupujesz coś w sieci. Pamiętaj, iż zawsze możesz poprosić o konsultację kogoś bliskiego.
- Jeśli coś Cię niepokoi – zrezygnuj z zakupu. Nie ryzykuj utraty pieniędzy!
- Zanim dokonasz zakupu, sprawdź informacje o sklepie – warto wejść na stronę, poszukać danych kontaktowych (sklep powinien podać adres, telefon, dane rejestrowe i posiadać regulamin). jeżeli jedyną formę kontaktu stanowi formularz kontaktowy, nie kupuj!
- Zweryfikuj nazwę sklepu i adres, wpisując go w wyszukiwarkę internetową lub próbując zlokalizować sklep na mapach (np. Google). W większości przypadków taka firma nie będzie istniała, a adres będzie fałszywy.
- Przed zakupem sprawdź, czy sprzedawany produkt nie jest przypadkiem dostępny na takich platformach jak Temu lub Aliexpress. Można to zrobić przez opcję wyszukiwania obrazem w Google – wystarczy wskazać wyszukiwarce zdjęcie produktu, a ta pokaże nam wyniki z Internetu.