Pałac w Szczepanowie – zapomniany świadek śląskiej historii

karkonoszego.pl 8 godzin temu
W dolnośląskim Szczepanowie, niewielkiej wsi w powiecie średzkim, stoi monumentalny pałac – dziś milczący, opuszczony, pokryty kurzem czasu, ale wciąż imponujący rozmachem. To jedno z tych miejsc, które zdają się szeptać historię przez zrujnowane portale i spękane stiuki. Przeszłość tego barokowego gmachu jest równie złożona jak sam Dolny Śląsk – pełna świetności, wojen, zmian właścicieli i nieuchronnego upadku. Od dworu do pałacu – początek wielkości

Historia rezydencji sięga końca XVII wieku, kiedy to na miejscu wcześniejszego dworu – być może z XVI stulecia – hrabia Franz Bautschner von Schlenberg polecił wznieść barokowy pałac. Budowa ruszyła około 1690 roku, a całość ukończono dwa lata później. Ówczesna forma rezydencji zdradzała ambicje i zasobność fundatora: monumentalna bryła, reprezentacyjne wnętrza, podjazd z dziedzińcem – wszystko to miało świadczyć o prestiżu właściciela.

[foto:7355140]

Zniszczenia, przebudowy, zmiany stylów

Jednak Dolny Śląsk nie znał spokojnych wieków. W czasie wojny siedmioletniej pałac w Szczepanowie został poważnie uszkodzony przez rosyjskich kozaków. Zrujnowane wnętrza odbudowano w latach 1768–1772, nie tylko przywracając świetność, ale także wprowadzając nowe rozwiązania – m.in. taras w ryzalicie i zmieniony układ pomieszczeń.

Kolejną metamorfozę przyniósł XIX wiek. Rodzina vo
Idź do oryginalnego materiału