
W niedzielę o godzinie 10.00, w sercu Watykanu, papież Leon XIV oficjalnie rozpocznie swoją posługę jako głowa Kościoła katolickiego. Wydarzenie to będzie miało miejsce na Placu i w Bazylice św. Piotra, gdzie Leon XIV otrzyma symbole swojego urzędu: paliusz oraz Pierścień Rybaka.
Całe wydarzenie nawiązuje do duchowej i historycznej ciągłości z apostołem Piotrem – pierwszym Biskupem Rzymu. Liturgia inaugurująca nowy pontyfikat rozpocznie się w miejscu szczególnym – przy grobie św. Piotra. Blisko miejsca, gdzie apostoł oddał życie za wiarę, Leon XIV zatrzyma się na modlitwę razem z przedstawicielami Kościołów Wschodnich.
Grób zostanie okadzony, a następnie diakoni wniosą insygnia pontyfikalne – paliusz, Pierścień Rybaka oraz Ewangeliarz – by złożyć je na głównym ołtarzu. Leon XIV dołączy do procesji w czasie śpiewu litanii Laudes Regiæ, której słowa przywołują wstawiennictwo świętych, papieży i męczenników związanych z Rzymem.
Podczas ceremonii szczególne miejsce zajmie wizerunek Matki Bożej Dobrej Rady, przywieziony z Genazzano – miejsca pierwszej pielgrzymki Leona XIV po wyborze na nowego papieża. Na fasadzie bazyliki zawiśnie gobelin przedstawiający scenę cudownego połowu ryb – wydarzenie, które odwołuje się do dialogu Jezusa z Piotrem i jego powołania do przewodzenia Kościołowi.
Liturgia słowa uroczystości przywoła scenę z Ewangelii, w której Chrystus trzykrotnie pyta Piotra o miłość i powierza mu troskę o „baranki i owce”. Ta potrójna wymiana przywraca zaufanie utracone w chwili wyparcia się i zdrady Jezusa. To przypomnienie, iż choćby człowiek chwilami słaby, po okazanej skrusze, może być filarem wiary.
Po odczytaniu Ewangelii w dwóch językach – łacińskim i greckim – trzech kardynałów reprezentujących episkopat całego świata nałoży Leonowi XIV paliusz Piotrowy i Pierścień Rybaka. „Paliusz wskazuje na Zbawiciela, który – spotykając nas jako zagubioną owcę – wziął ją na swoje ramiona, a przyjmując naszą ludzką naturę we Wcieleniu, ubóstwił ją. Przez swoją śmierć na krzyżu ofiarował nas Ojcu, a przez swoje zmartwychwstanie wywyższył nas” – pisał Symeon z Tesaloniki w De sacris ordinationibus.
Paliusz w swojej obecnej formie jest wąską taśmą utkaną z białej wełny, wygiętą pośrodku tak, aby na ramionach mogła leżeć na ornacie, z dwoma czarnymi pasmami materiału, zwisającymi z przodu i z tyłu tak, iż całość przypomina literę „Y”. Ozdobiony jest sześcioma czarnymi jedwabnymi krzyżami, po jednym na pasmach schodzących na klatkę piersiową i plecy, oraz czterema na taśmie okalającej szyję i spoczywającej na ramionach; jest też ozdobiony, z przodu i z tyłu, trzema szpilami (acicula) symbolizującymi trzy gwoździe krzyża Chrystusa.
Następnie papież otrzymuje Pierścień Rybaka – symbol urzędu i duchowego autorytetu. Ten pierścień pełni rolę pieczęci, wyrażając zaufanie Chrystusa do Piotra, któremu zlecono misję umacniania wspólnoty wierzących. Nazwa pierścienia przypomina, iż apostoł Piotr, który zanim został powołany, był rybakiem.
Po symbolicznej przysiędze wierności złożonej przez dwunastu przedstawicieli wspólnot katolickich z całego świata, Ojciec Święty wygłosi homilię. W dalszej części Mszy odśpiewane zostanie „Credo” i odmówiona modlitwa powszechna obejmująca intencje za Kościół, papieża, ludzi cierpiących, potrzebujących oraz rządzących. Modlitwa nad darami wyraża prośbę, aby zbawcza misja Kościoła docierała do całego świata.
W prefacji liturgicznej, zaczerpniętej z uroczystości Katedry św. Piotra, przywołana zostaje wyjątkowa rola, jaką pełni Piotr i jego następcy w historii Kościoła. Po niej następuje Kanon Rzymski, który zawiera wezwania do świętych i męczenników, podkreślając ciągłość duchowego dziedzictwa Rzymu.
Na zakończenie celebracji Papież udzieli uroczystego błogosławieństwa, które nawiązuje do obrazu winnicy – symbolu Kościoła – prosząc Boga o opiekę nad Jego ludem. Wydarzenie to będzie miało miejsce w obecności około 100 tysięcy wiernych z całego świata, a także wielu biskupów i kardynałów.