Polacy uwielbiają tę pamiątkę z wakacji w Turcji. Oto jej znaczenie

natemat.pl 7 godzin temu
Turcja to jeden z wakacyjnych rajów Polaków. Wielu z nich powróci z pamiątkami, takimi jak repliki znanych marek, lokalne herbaty, kawy, słodycze, a także charakterystyczny symbol – Oko Proroka, znany również jako Nazarem. Oto jakie ma znaczenie ta popularna pamiątka.


Te niebieskie szklane amulety, które przypominają oko, są wszechobecne na tureckich straganach i można je znaleźć na różnorodnych przedmiotach, od dekoracji ściennych, przez kubki i koszulki, po bransoletki i zakładki do książek. Jednak nie są tylko ładnym przedmiotem, niosą ze sobą określone znaczenie.

Pamiątka z Turcji. Czym jest Oko Proroka i co oznacza?


Mimo swojej nazwy Oko Proroka nie ma bezpośredniego związku z islamem ani Mahometem. Jest to urokliwy, często niepozorny przedmiot, zwykle wykonany z ciemnoniebieskiego szkła z namalowanymi na nim białymi i jasnoniebieskimi okręgami.

W Turcji ten symbol jest widoczny niemal wszędzie, nie tylko na stoiskach z pamiątkami. Turcy chętnie wieszają go w domach, wmurowują w ściany, umieszczają na lusterkach samochodowych (zwłaszcza nowych) czy noszą jako biżuterię.

Można go choćby dostrzec w nieoczekiwanych miejscach, jak na przykład na ścianie restauracji Burger Kinga w Stambule. To, co turystom może wydawać się zwykłą dekoracją, dla Turków ma głębokie znaczenie.

Turcy są narodem bardzo przesądnym, a Oko Proroka pełni dla nich funkcję potężnego talizmanu. Początkowo jego rola ograniczała się głównie do ochrony przed złym urokiem i negatywnymi plotkami, niejako zabezpieczając przed obmawianiem. Dziś jednak jego zastosowanie jest znacznie szersze.

Oko Proroka jest wręczane choćby małym dzieciom, ponieważ wierzy się, iż zapewnia pomyślność, opiekę i ochronę każdemu, kto je posiada. To właśnie dlatego jest ono tak popularne w całym kraju. Aby amulet zadziałał, należy spełnić kilka warunków.

Oko Proroka. Jak rozpoznać działanie amuletu?


Według tureckich wierzeń, Oko Proroka jest jednorazowe. jeżeli amulet pęknie, jest to znak, iż jego właściciel został uchroniony przed złym wpływem lub obmową. Z tego powodu istotny jest materiał, z którego wykonany jest talizman. Zaleca się zakup szklanego Oka Proroka, a nie jego plastikowej wersji.

Jest to również nawiązanie do tradycji, gdyż pierwotnie symbol ten miał formę niebieskiej szklanej kuli. Dziś może być wbudowany w bransoletkę, breloczek lub stanowić element większej dekoracji ściennej. Rozmiar amuletu nie ma znaczenia.

Co więcej, zgodnie z tureckim przesądem, aby talizman zachował swoją moc, nie powinno się go kupować sobie samemu. Musimy go dostać w prezencie. Stanowi to idealny pretekst do obdarowania nim znajomych, przyjaciół i rodziny. jeżeli podróżujesz z bliskimi, możecie po prostu wymienić się tymi amuletami.

Historia symbolu Oka Proroka jest znacznie starsza niż islam i sięga setek lat wstecz. Prawdopodobnie wywodzi się od Oka Nazara, używanego przez wojowników w Azji Centralnej w okresie szamanizmu. Pierwotnie nie miało ono formy szklanej kuli czy współczesnego płaskiego okręgu. Wówczas wykorzystywano wszystko, co przypominało oko, na przykład pestkę daktyla czy skorupę żółwia.

Talizman miał wtedy chronić przede wszystkim przed "złym spojrzeniem". Co ciekawe, symbol ten jest popularny nie tylko w Turcji, ale również w Grecji i na Cyprze. Zauważono go także w Albanii.

Idź do oryginalnego materiału