Połóż na trawniku dwa owoce. Na początku też pukałam się w czoło. gwałtownie zmieniłam zdanie

kobieta.gazeta.pl 6 godzin temu
Maj i czerwiec to gorące miesiące w przyrodzie. To wtedy trwa okres gniazdowania ptaków i wypuszczania młodych w świat. Czy można im jakoś pomóc? Eksperci radzą, by nie rezygnować z dokarmiania ptaków wiosną, ale robić to mądrze i z głową. Wystarczą te owoce.
Czy można dokarmiać ptaki wiosną? Przyjęło się, iż powinniśmy robić to zimą, gdy same zaczynają mieć problemy ze zdobywaniem pożywienia przez śnieg i przemarzniętą ziemię. Nie oznacza to, iż gdy robi się cieplej, należy z tego zrezygnować. Niedobory mogą bowiem pojawić się niezależnie od pory roku, a przyciąganie ptaków do ogrodu może mieć wiele korzyści. Przede wszystkim bowiem kontrolują i eliminują szkodniki. Specjaliści z brytyjskiego Royal Society for the Protection of Birds (RSPB) podzielili się garścią rad.


REKLAMA


Zobacz wideo Skąd do nas wracają bociany?


Czy wiosną dokarmiać ptaki? Eksperci ostrzegają
RSPB zaleca, by wiosną zostawiać w ogrodzie dwa owoce, jabłka i gruszki, przekrojone (np. w plastry albo ćwiartki) i pozostawione na trawniku, stole albo w karmniku. Mogą to być również suszone owoce, w tym rodzynki i jagody, wcześniej namoczone w wodzie.


Nie używaj spleśniałych, słonych ani słodzonych owoców


- podkreśla RSPB, cytowane przez portal express.co.uk. Możesz bowiem zaszkodzić ptakom i dodatkowo swojemu pupilowi. Owoce są naturalnym źródłem energii np. dla kosów, rudzików, szpaków i wróbli, ale kuszą też inne gatunki. Wybierz miejsce łatwo dostępne dla ptaków, ale zabezpieczone przed drapieżnikami i domowymi zwierzętami, m.in. kotami. Może to być stół ogrodowy, zawieszony karmnik. jeżeli zaczynasz dokarmianie, pamiętaj, by robić to w miarę możliwości o stałych porach, dbać o higienę i regularnie czyścić miejsce, w którym się stołują.


Nigdy nie dokarmiaj zimą ptaków w ten sposób. Bardziej zaszkodzisz im, niż pomożesz Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Wyborcza.pl


Jak karmić ptaki wiosną? Nie tylko owoce
Portal jestemnaptak.pl przypomina, by zawsze ilość jedzenia dostosowywać do zapotrzebowania i nie pozwolić, by zalegało w karmniku. Poza jabłkami i gruszkami zaleca również banany i winogrona. Do ptasiej stołówki w okresie lęgowym możesz wrzucać:


nasiona czarnego słonecznika,
rozdrobnione ziarna owsa,
mieszanki nasion bez soli i orzechów ziemnych.


Wiosną ptaki potrzebują pożywienia bogatego w białko. Gdy warunki pogodowe są niekorzystne (susza, chłód), możesz karmnik uzupełniać o larwy, np. mącznika, barciaka. Zadbaj przede wszystkim o dostęp do świeżej wody i regularnie ją wymieniaj, by ograniczyć rozwój bakterii.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału