Pontyfikat nadziei i pokory. Leon XIV rozpoczął swoją drogę

tygodnikprogram.com 6 godzin temu

Słowa nowego papieża zabrzmiały na placu Świętego Piotra jak manifest prostoty i duchowej pokory. Leon XIV rozpoczął pontyfikat w cieniu odejścia swojego poprzednika, wzywając do miłości, jedności i wiary.

Na placu Świętego Piotra w Watykanie odbyła się uroczysta inauguracja pontyfikatu Leona XIV. W obecności dziesiątek tysięcy wiernych oraz przedstawicieli władz i Kościołów z całego świata nowy papież otrzymał insygnia swojej posługi: paliusz i Pierścień Rybaka. – Zostałem wybrany nie mając żadnych zasług. Z bojaźnią i drżeniem przychodzę do was jako brat – powiedział papież w swojej homilii.

Msza inaugurująca nowy pontyfikat miała szczególnie symboliczny wymiar. Odbyła się zaledwie kilka dni po śmierci papieża Franciszka, co Leon XIV wyraźnie podkreślił w kazaniu. – W tych trudnych godzinach czuliśmy się jak owce niemające pasterza – mówił, nawiązując do słów Ewangelii.

Mówiąc o samym konklawe, podkreślił jego duchowy wymiar: – Przybywając z różnym bagażem historii i różnymi drogami, złożyliśmy w ręce Boga pragnienie wyboru nowego następcy Piotra. Kogoś, kto będzie strzegł dziedzictwa wiary, a zarazem umiał wyjść naprzeciw wyzwaniom naszych czasów.

Papież – brat i sługa

– Z bojaźnią i drżeniem przychodzę do was jako brat, który pragnie stać się sługą waszej wiary i euforii – powiedział Leon XIV. – Miłość i jedność – oto dwa wymiary misji powierzonej Piotrowi przez Jezusa. Podkreślił też, iż uczniowie Chrystusa otrzymali zadanie „rzucania w świat nadziei Ewangelii” i „żeglowania po morzu życia, aby wszyscy mogli odnaleźć się w objęciach Boga”.

Paliusz i Pierścień Rybaka – symbole misji

Kulminacyjnym momentem mszy było nałożenie papieskich insygniów – paliusza i Pierścienia Rybaka. Paliusz to wełniana taśma z czarnymi krzyżami i trzema szpilami symbolizującymi gwoździe Chrystusa. Nałożył go papieżowi kardynał Mario Zenari, nuncjusz apostolski w Syrii.

Pierścień Rybaka, wręczony przez kardynała Luisa Antonio Tagle, przedstawia św. Piotra z kluczami i siecią. Widnieje na nim herb papieski oraz napis „Leo XIV”. Pierścień ten służy jako pieczęć papieża – sygnuje się nim oficjalne dokumenty, m.in. bulle i listy apostolskie.

Po obrzędzie insygniów odbył się rytuał posłuszeństwa: do nowego papieża podeszło 12 reprezentantów Ludu Bożego – kobiety i mężczyźni z różnych części świata – aby uroczyście zadeklarować wierność i jedność.

Świat przybył do Watykanu

W inauguracji uczestniczyły 156 delegacje z całego świata, w tym ponad 20 prezydentów. Wśród nich: Andrzej Duda z małżonką, Wołodymyr Zełenski, Sergio Mattarella oraz Icchak Herzog. Stany Zjednoczone reprezentowali wiceprezydent J.D. Vance i sekretarz stanu Marco Rubio. Obecnych było także ponad 25 premierów oraz szefowe głównych instytucji unijnych: Ursula von der Leyen i Roberta Metsola.

Uroczystość miała również charakter ekumeniczny. Na placu obecnych było ponad 70 przedstawicieli innych wyznań i religii, w tym 38 delegacji ekumenicznych i 15 przedstawicieli judaizmu.

Na podst. KAI i Polsat News

Idź do oryginalnego materiału