W środę, 24 czerwca, w Urzędzie Miejskim w Elblągu odbyło się posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z prognozowanymi na nadchodzące dni wysokimi temperaturami. Udział w nim wzięli wiceprezydenci miasta, dyrektor zarządzający ds. bezpieczeństwa, służby, pracownicy merytorycznych departamentów urzędu i jednostek miejskich, przedstawiciel starostwa elbląskiego.
Omówiono działania mające na celu zapewnienie mieszkańcom bezpieczeństwa, a także możliwe reakcje na ewentualne zagrożenia.
O czym warto pamiętać podczas upałów?
• unikaj przebywania na słońcu w porze największego nasłonecznienia tj. w godz. od 10.00-17.00,
• osoby z chorobami układu krążenia nie powinny wychodzić z domu w ww. godzinach,
• chroń twarz i głowę poprzez noszenie kapelusza lub czapki z daszkiem w jasnych kolorach,
• chroń oczy, noś okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV,
• smaruj skórę kremem z filtrem UV kilka razy dziennie,
• chroń bezwzględnie przed przebywaniem na słońcu niemowlęta i małe dzieci,
• pij dużą ilość napojów dziennie (woda, napoje niesłodkie i niegazowane),
• pamiętaj, aby mieć przy sobie wodę dla dzieci, gdyż one odwadniają się najszybciej,
• unikaj picia kawy i napojów z dużą ilością cukru – powodują one odwodnienie organizmu,
• unikaj picia alkoholu – powoduje dalsze odwodnienie organizmu,
• wybieraj przewiewną odzież z naturalnych tkanin (bawełna, len), kolory jasne, ubranie powinno zakrywać większą część ciała,
• spożywaj lekkostrawne, niezbyt obfite posiłki,
• nie pozostawiaj dzieci bez nadzoru choćby na chwilę w zamkniętym nagrzanym samochodzie!
W przypadku wystąpienia symptomów udaru cieplnego tj. znacznego osłabienia, wystąpienia dreszczy lub gorączki, potów, omamów lub omdleń, płytkiego i szybkiego oddechu – zgłoś się do lekarza lub wezwij Pogotowie Ratunkowe – nr 112 lub 999.
Biuro Prezydenta Miasta
Zespół Prasowy









