Rada Polityki Pieniężnej obniża stopy procentowe

olsztynnews.com.pl 17 godzin temu
Zdjęcie: Rada Polityki Pieniężnej obniża stopy procentowe / fot. Pixabay


W dniach 6–7 maja 2025 r. odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP), podczas którego podjęto decyzję o obniżeniu stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego o 0,5 punktu procentowego – do poziomu 5,25%. To kolejny krok w kierunku dostosowania polityki pieniężnej do bieżących warunków gospodarczych.

Pozostałe stopy procentowe NBP ustalono na następującym poziomie:

  • stopa lombardowa: 5,75%,
  • stopa depozytowa: 4,75%,
  • stopa redyskontowa weksli: 5,30%,
  • stopa dyskontowa weksli: 5,35%.

Koniunktura i inflacja pod lupą

RPP w swojej ocenie odniosła się do sytuacji międzynarodowej. W strefie euro roczny wzrost PKB w pierwszym kwartale 2025 roku wyniósł 1,2% – tyle samo, co w poprzednim kwartale. W Stanach Zjednoczonych odnotowano spowolnienie gospodarcze – dynamika PKB spadła do 2,0%. Inflacja w obu regionach pozostaje blisko celów wyznaczonych przez tamtejsze banki centralne.

W Polsce dane z pierwszego kwartału sugerują niższą niż oczekiwano dynamikę aktywności gospodarczej. W marcu spadła sprzedaż detaliczna i produkcja budowlano-montażowa, natomiast produkcja przemysłowa wzrosła. Rynek pracy przez cały czas cechuje się niskim bezrobociem i wysoką liczbą pracujących, jednak zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było niższe niż rok wcześniej.

Inflacja i perspektywy monetarne

Według wstępnych danych GUS inflacja CPI w kwietniu 2025 roku spadła do 4,2% z 4,9% w marcu. Na obniżkę wpłynęły m.in. wygasające efekty ubiegłorocznego podniesienia VAT-u na żywność oraz niższe ceny paliw. Mimo to, dynamika cen usług pozostaje podwyższona, a wpływ na inflację wciąż mają rosnące ceny żywności i nośników energii.

RPP uzasadnia swoją decyzję spadkiem inflacji bieżącej i prognozowanej, niższą dynamiką płac oraz słabszymi danymi z gospodarki. Jednocześnie podkreśla, iż dalsze decyzje będą zależeć od napływających informacji dotyczących inflacji, aktywności gospodarczej, sytuacji na rynku pracy oraz polityki fiskalnej.

Narodowy Bank Polski deklaruje gotowość do podejmowania wszelkich niezbędnych działań dla utrzymania stabilności makroekonomicznej, w tym interwencji na rynku walutowym, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

źródło: NBP

Idź do oryginalnego materiału