Radkowskie Skały – widowiskowy i ceniony przez turystów szlak w Górach Stołowych

grafywpodrozy.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Radkowskie Skały


Radkowskie Skały zwane też Radkowskimi Bastionami to popularny i lubiany przez turystów szlak w Górach Stołowych. Jest ceniony za super widoki i fantazyjne formy skalne, które możemy podziwiać po drodze. Ten szlak ma jeszcze kilka zalet – wejście jest bez opłat, darmowy jest też parking, a do tego szlak ma długość tylko 2 km, co sprawia, iż jest idealny dla rodzin z dziećmi i seniorów. Tutaj nie potrzeba nosidełka, choćby najmłodsze dzieci sobie poradzą, a przy okazji będą się świetnie bawiły.

Spis treści

  • Informacje praktyczne
  • Gdzie znajdują się Radkowskie Skały
  • Darmowy parking na Radkowskich Skałach
  • Mapa naszego szlaku (odległość 2 km)
  • Zła pułapka i Skalna Ławka
  • Jak powstają skalne grzyby?
  • Jak powstały skalne bastiony?
  • Z psem do Parku Narodowego Gór Stołowych
  • Inne interesujące szlaki w okolicy
  • Nasz darmowy przewodnik po Górach Stołowych
Szlak na Radkowskie Skały

Informacje praktyczne

  • Szlak na Radkowskie Skały bezpłatny, ale prowadzi przez obszar Parku Narodowego Gór Stołowych, więc poruszać wolno się tylko po wyznaczonych szlakach.
  • Najlepiej skorzystać z darmowego parkingu na Stroczym Zakręcie.
  • Trasa ma długość 2 km i nie jest specjalnie wymagająca, to idealny szlak dla dzieci, które mogą tu wędrować same, żadne nosidełka nie są potrzebne.
  • W Parku Narodowym Gór Stołowych coraz więcej szlaków jest zamkniętych dla turystów wędrujących z psami. Jednak na przedstawionym przez nas szlaku na Radkowskich Skałach można poruszać się psem.
Szlak na Radkowskie Skały
Szlak na Radkowskie Skały

Gdzie znajdują się Radkowskie Skały (Radkowskie Bastiony)

Radkowskie Skały znajdują w Górach Stołowych w województwie dolnośląskim, na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Położone są w odległości 6 km od Radkowa i 21 km od Kudowy Zdrój. Oczywiście to odległości drogowe, ponieważ w linii prostej jest to o wiele mniej. W obu przypadkach do celu dojedziemy drogą nr 387, zwaną Drogą Stu Zakrętów. prawdopodobnie nie musimy tłumaczyć, co to oznacza. Ta widowiskowa droga została otwarta w roku 1870 i gwałtownie stała się główną drogą w Górach Stołowych. Starsze drogi jak Praski Trakt i Kręgielny Trakt straciły na znaczeniu, choć dzisiaj są doskonale znane wytrawnym turystom.

Radkowskie Bastiony

Darmowy parking na Radkowskich Skałach

Na terenie Parku Narodowego należy uważać, gdzie parkujemy samochód. Tutaj bardzo łatwo zdobyć mandat, dlatego odradzamy parkowanie na poboczu drogi. To jest niedozwolone. Na szczęście przy szlaku na Radkowskie Skały znajduje się darmowy parking na Stroczym Zakręcie. Jesteśmy na wysokości 780 m n.p.m. W tym miejscu krzyżuje się kilka szlaków turystycznych. Miejsc parkingowych nie ma zbyt dużo, ale nam zawsze udało się zaparkować. Dla ułatwienia nawigacji publikujemy pinezkę z mapy Google z dokładną lokalizacją parkingu i współrzędne 50.477889, 16.393981.

Mapa naszego szlaku (odległość 2 km)

Z parkingu idziemy szlakiem niebieskim. Mijamy liczne widowiskowe skalne grzyby, oglądamy Złą Pułapkę i świetny punkt widokowy. Przy skrzyżowaniu szlaków przechodzimy na szlak zielony i wędrujemy u podnóża Radkowskich Bastionów, mając z lewej strony pionowe ściany, a z prawej strome urwisko.

Zła pułapka i Skalna Ławka

Zła Pułapka to najczęściej fotografowana skała na tym szlaku. Nie doszukaliśmy się informacji, skąd pochodzi nazwa. Nasz Maks twierdzi, iż jest to pułapoka na owady, które masowo wpadają w tym miejscu do zagłębienia w skale, gdzie zawsze gromadzi się woda. To też cudowny punkt widokowy ze wspaniałą panoramę na Góry Stołowe. Tutaj też możemy usiąść i odpocząć na Skalnej ławce

Zła Pułapka – Radkowskie Skały
Skalna ławka – Radkowskie Skały

Jak powstają skalne grzyby?

Wędrując szlakiem niebieskim, zobaczymy mnóstwo widowiskowych form skalnych charakterystycznych dla Gór Stołowych. Oczywiście będą też skalne grzyby. Jak “rosną skalne grzyby”. To skutek dwóch procesów korazji i podsiąkania. Korazja to erozyjna działalność wiatru. Unoszony wiatrem piasek i drobne odłamki skalne uderzają w napotykane przeszkody. Erozja wietrzna działa najsilniej u podstawy formy lub na jej środku, gdzie niesionego przez wiatr materiału jest najwięcej i jest on największy. W ten sposób powstają formy skalne przypominające grzyby. Podsiąkanie to szybsza erozja dolnej skały spowodowana podsiąkaniem wody gruntowej i jej zamarzaniem, co powoduje jej rozsadzanie. Oczywiście ważnym elementem w tym układzie przyczyn jest różna odporność na erozję poszczególnych warstw skalnych.

Jak powstały skalne bastiony?

Szlak zielony prowadzi u podnóża widowiskowych pionowych ścian. Z lewej strony mamy wysokie skały, z prawej strome urwisko. Jak powstały te niesamowite formacje skalne? Radkowskie bastiony zbudowane są z piaskowca kwarcowo- skaleniowego o spoiwie ilasto- krzemionkowym. W późnej kredzie blisko 10 milionów lat temu, obszar dzisiejszych Gór Stołowych zalało płytkie morze. Przez 10 milionów lat lądy otaczające morze, zbudowane ze starszych, silnie zwietrzałych skał krystalicznych i starszych skał osadowych, były poddane silnej erozji. Powstały materiał był niesiony rzekami do morza, gdzie osadzał się na plażach i szelfie, tworząc rozległe nasypy, zwane klinoformami.

Plaże morza kredowego były podobne do dzisiejszej rzeźby brzegu Bałtyku. W okresach spokoju rozwijały się rozległe przybrzeżne płycizny, które w czasie sztormów były niszczone, a na dnie morza gromadził się najgrubszy materiał,. Na głębsze obszary morza, prądy morskie nanosiły drobniejszy materiał, który osadzał się i tworzył muł lub ił. Postępujące od brzegów zasypywanie morza wytworzyły w profilu układ naprzemianległy osadów piaszczystych. Pod naciskiem coraz grubszej pokrywy osadów te najgłębiej położone zamieniały się w skałę osadową. W trzeciorzędzie skały kredowe zostały wypiętrzone i rozpoczął się proces ich erozji. Swoją formę skalne baszty zawdzięczają niszczeniu przez wody, które stopniowo wypłukują spoiwo i mniej odporne skały.

Z psem do Parku Narodowego Gór Stołowych

W ostatnim czasie dyrekcja Parku mocno zmieniła zasady poruszania się po szlakach w Górach Stołowych na obszarze objętym ochroną. Psy mogą zakłócać naturalne procesy ekologiczne, wpływać negatywnie na siedliska dzikiej przyrody, niszczyć roślinność oraz płoszyć zwierzęta lub rozprzestrzeniać choroby zakaźne, dlatego w wielu miejscach obowiązuje zakaz wchodzenia z psami. Te ograniczenia wynikają też z troski o bezpieczeństwo turystów, ponieważ prowadzony na smyczy pies może być powodem ataku wilków, które coraz liczniej pojawiają się na tym obszarze. W przypadku szlaku zielonego i niebieskiego na Radkowskich Skałach zaproponowanego przez nas wolno wędrować z psem na smyczy. To aktualna sytuacja na maj 2025, ale przed wyruszeniem na szlak warto sprawdzić sytuację na oficjalnej stronie Parku Narodowego Gór Stołowych.

Inne interesujące szlaki w okolicy

  • Szlak na Skalne Grzyby w Górach Stołowych
  • Szczeliniec Wielki – limitowane wejścia, bilety i trasa
  • Błędne skały – wciągamy brzuchy na szlaku
  • Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju
  • Głazy Krasnoludków – rezerwat przyrody w okolicach wsi Gorzeszów w Górach Stołowych
  • Skalna Czaszka – oryginalna formacja skalna w Górach Stołowych
Radkowskie Skały szlak

Nasz darmowy przewodnik po Górach Stołowych

Listę TOP 10 największych atrakcji Gór Stołowych zebraliśmy w jednym artykule. Znajdziecie tu najpiękniejsze szlaki, punkty widokowe, atrakcje, zabytki, ale również miejsca tajemnicze i mniej znane, Zapraszamy do naszego artykułu – Góry Stołowe są magiczne – przedstawiamy najpiękniejsze szlaki, opisujemy największe atrakcje i tajemnicze miejsca – lista TOP 10 atrakcji Gór Stołowych

Radkowskie Skały szlak
Idź do oryginalnego materiału