Problemy ze snem obejmują nie tylko bezsenność. To także wybudzanie się w nocy, przez które nasz rytm okołodobowy zostaje zaburzony. Niektórzy po chwili zasypiają z powrotem, inni męczą się kilka godzin, bo nie mogą już zmrużyć oka. Najczęściej powtarzającym się schematem jest pobudka o 3. Ten temat wzięła pod lupę dr Ana Krieger, dyrektorka Center for Sleep Medicine w Weill Cornell Medicine i NewYork-Presbyterian.
REKLAMA
Zobacz wideo Jak ważna jest regeneracja w naszym życiu? "Mamy epidemię zaniedbywania snu" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]
Budzę się o 3 w nocy i nie mogę zasnąć. Co robić?
Okazuje się, iż pewne zachowania mogą zwiększyć szanse na spokojne przespanie nocy. - Zapominamy o znaczeniu dobrych nawyków związanych ze snem przed pójściem spać - powiedziała ekspertka w rozmowie z portalem cnbc.com. Wskazała 5 czynników, które mogą poprawić jakość oraz ilość snu. Warto wprowadzić je w życie i sprawdzić, czy coś się poprawi.
Opracowanie relaksującej rutyny nocnej.
Odłożenie urządzeń elektronicznych przed pójściem spać.
Powstrzymanie się od picia alkoholu.
Unikanie kofeiny po południu.
Utrzymywanie w sypialni ciszy, ciemności i chłodu.
Co oznacza budzenie się o 3 w nocy? Tero Vesalainen/iStock
Budzenie się o 3 w nocy a choroby. Kiedy trzeba iść do lekarza?
Jednym z najczęstszych błędów jest pobudka bez natychmiastowej próby ponownego zaśnięcia. Ludzie zaczynają zajmować się innymi, pobudzającymi czynnościami. - jeżeli używasz telefonu, sprawdzasz godzinę, włączasz światło lub zaczynasz czytać coś bardzo interesującego, może to utrwalać bezsenność, ponieważ nabywasz wtedy takie nawyki - przyznała Krieger. Zamiast tego warto spróbować medytacji albo ćwiczeń oddechowych. Ana poleca "technikę 478", która polega na wdychaniu powietrza przez cztery sekundy, wstrzymanie oddechu na siedem sekund i wydychaniu przez osiem sekund.
- Postaraj się nie robić wiele i się zrelaksować. Jak zaczniesz się martwić, tylko pogorszysz sprawę - wyznała. jeżeli dbasz o wymienione przez lekarkę rzeczy, a mimo to budzisz się o 3, twoje problemy ze snem mogą być wywołane stresem. - Może też być tak, iż odczuwasz lęki, które wkradają się w cykle snu i utrudniają przespanie całej nocy - dodała. Gdy cierpisz na takie schorzenia jak bezdech senny, zespół niespokojnych nóg lub bezsenność, to każda z nich może zakłócać twój sen. Wtedy należy skonsultować się z doktorem. Warto też sprawdzić poziom kortyzolu. Gdy jest wysoki, może zaburzać sen i prowadzić do przebudzeń, szczególnie u osób zestresowanych.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.