Wydarzenie odbyło się w Hali Widowiskowo-Sportowa w Miejskiej Górce. Zorganizowane wspólnie przez Komitet Organizacyjny Sejmiku Regionalnego, starostę gostyńskiego Roberta Marcinkowskiego, starostę rawickiego Adama Sperzyńskiego oraz burmistrza Miejskiej Górki Karola Skrzypczaka, przyciągnęło uczestników zainteresowanych ideą pracy organicznej i regionalizmu. Spotkanie odbyło się pod wymownym hasłem: „Od 1926 do 2026: Tradycja pracy organicznej jako fundament nowoczesnego regionu”.
Merytoryczny fundament i debaty o przyszłości
Oficjalna część rozpoczęła się od rejestracji gości, po której nastąpiło uroczyste powitanie przez włodarzy regionu. Ważnym punktem programu był wykład wprowadzający prof. dr. hab. Ryszarda Kowalczyka - głównego koordynatora kongresu i kierownika Zakładu Dziennikarstwa UAM w Poznaniu. Profesor przybliżył zebranym stuletnią tradycję budowania tożsamości regionalnej w Polsce.
W kolejnej części spotkania uczestnicy wzięli udział w trzech panelach dyskusyjnych, które dotykały kluczowych wyzwań stojących przed lokalnymi społecznościami w dobie globalizacji:
-
PANEL I: Wielkopolska Tożsamość Prospektywna – Dziedzictwo Ziemi Gostyńskiej i Rawickiej w dobie globalizacji.
-
PANEL II: Wspólnota w Działaniu – Samorząd i Społeczeństwo Obywatelskie jako Kreatorzy Kultury Regionalnej.
-
PANEL III: Region jako Marka i Ekonomiczna sieć powiązań – Innowacyjność i rola regionalnej tożsamości.
Decyzje i uchwały na przyszłość
Popołudniowy blok zdominowała Sesja Wyborcza i Uchwałodawcza, która miała najważniejsze znaczenie dla dalszego rozwoju ruchu regionalnego. Dokonano wyborów Przewodniczących Sejmiku Regionalnego dla obu zaangażowanych powiatów oraz wyłoniono delegatów na zbliżający się Kongres Regionalizmu Polskiego 2026 w Poznaniu oraz Kongres Regionalny Województwa Wielkopolskiego.
Radni i zaproszeni goście podjęli również szereg istotnych uchwał, w tym m.in.:
-
Poparcie dla inicjatywy legislacyjnej powołania Centrum Integracji Regionalnej (CIR).
-
Przyjęcie deklaracji Kongresu Regionalizmu Polskiego 2026.
-
Poparcie i przyjęcie Manifestu Nowoczesnego Regionalizmu oraz projektu „Programu Regionalizmu Polskiego 2026”.
Święto lokalnej kultury, smaków i tradycji
Sejmik Regionalny to jednak nie tylko debaty i formalności. Wydarzeniu towarzyszyła strefa wystawiennicza, która okazała się ogromnym sukcesem. Prawdziwym hitem były stoiska lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich. Stoły uginały się pod ciężarem tradycyjnych, wielkopolskich pyszności – od domowych wypieków, przez swojskie wędliny, aż po unikalne potrawy regionalne przygotowane według wielopokoleniowych receptur - czerninę, smalec, gołąbki, pyry z gzikiem, zupy, sałatki i ciasta.
Swoją bogatą ofertę zaprezentowały również instytucje muzealne, urzędy oraz liczne stowarzyszenia działające na terenie gmin współorganizujących wydarzenie (Rawicz, Miejska Górka, Bojanowo, Pakosław, Jutrosin, Gostyń, Krobia, Pogorzela, Poniec, Pępowo, Piaski). Odwiedzający stoiska mogli pogłębić wiedzę historyczną o regionie, zdobyć unikalne publikacje oraz dowiedzieć się więcej o projektach społecznych realizowanych przez lokalne samorządy.
https://rawicz24.pl/podglad-wpisu/pijany-rekordzista-zatrzymany-pod-rawiczem-mial-niemal-4-promile-i-zakaz-prowadzenia-pojazdow/0PfGd919nlJ2SRN8T2Ib











