Seksualność bez tabu – studenci medycyny zapraszają na 10. Ogólnopolską Konferencję Seksuologiczną w Poznaniu

codziennypoznan.pl 16 godzin temu

O idei konferencji i potrzebie otwartej rozmowy o seksualności opowiedzieli w programie „Hej Poznań” organizatorzy wydarzenia: Agata Puszcz, Agnieszka Kulpa i Rodi Younes.

Jak podkreślają organizatorzy, jednym z głównych celów konferencji jest przełamywanie tabu i stereotypów, które wciąż funkcjonują w obszarze seksualności osób przewlekle chorych.

– Wciąż panuje przekonanie, iż pacjenci onkologiczni nie myślą o seksie, iż to temat nie na miejscu – mówi Agnieszka Kulpa. – A przecież to osoby, które mają prawo do życia na takim samym poziomie jak przed diagnozą – także w sferze seksualnej.

Program konferencji obejmuje interdyscyplinarne spojrzenie na temat: uczestnicy wysłuchają specjalistów z dziedziny ginekologii, urologii, psychologii, fizjoterapii czy dietetyki, którzy omówią wpływ choroby i leczenia na ciało i życie intymne pacjentów, a także przedstawią sposoby wspierania ich seksualności w praktyce medycznej.

Drugim blokiem tematycznym jest seksualność osób, których potrzeby bywają marginalizowane – m.in. osób interpłciowych, aseksualnych, w spektrum autyzmu oraz seniorów.

– Seksualność osób starszych jest ignorowana, choć fakty przeczą stereotypom – podkreśla Rodi Younes. – W grupie wiekowej 60+ notuje się jeden z najwyższych wzrostów zakażeń przenoszonych drogą płciową, co tylko pokazuje, iż potrzeba edukacji i wsparcia nie kończy się wraz z wiekiem.

W ramach tego bloku zaplanowano wykłady i warsztaty, m.in. dotyczące prowadzenia tzw. „gabinetów bez granic”, czyli kompetentnej opieki medycznej nad osobami transpłciowymi. Poruszony zostanie także temat seksualności osób ze spektrum autyzmu oraz zagadnienia różnorodnych form intymności.

Organizatorzy zwracają uwagę, iż seksualność to nie dodatek, ale integralny element zdrowia psychicznego i fizycznego człowieka.

– Światowa Organizacja Zdrowia definiuje zdrowie jako pełen dobrostan – emocjonalny, fizyczny, psychiczny i społeczny. Seksualność jest jego częścią – tłumaczy Agata Puszcz.

Zaburzenia w tej sferze mogą być nie tylko objawem problemów emocjonalnych, ale również sygnałem poważnych chorób – np. zaburzenia erekcji mogą wyprzedzać zawał serca choćby o rok.

Wydarzenie jest otwarte i bezpłatne. Organizatorzy zapraszają nie tylko studentów medycyny, psychologii czy specjalistów z dziedzin takich jak ginekologia, urologia i psychiatria, ale także wszystkie osoby zainteresowane tematem.

– Edukacja seksualna to prawo każdego człowieka. Dlatego chcemy, by ta konferencja była przestrzenią otwartą dla wszystkich – zaznacza Rodi Younes.

Podczas rozmowy poruszono również temat edukacji seksualnej w szkołach.

– Wiedza o seksualności powinna być dostosowana do wieku i przekazywana stopniowo – od poznania własnego ciała i stawiania granic w dzieciństwie, po informacje o antykoncepcji i chorobach przenoszonych drogą płciową w wieku nastoletnim – wyjaśniają organizatorzy.

Jako wzorcowy model wskazują system holenderski, który opiera się na edukacji równościowej i budującej świadomość już od 4. roku życia.

Choć organizatorzy są studentami Wydziału Lekarskiego UMP, seksuologia nie jest w tej chwili szeroko obecna w ich programie nauczania.

– To dziedzina często marginalizowana, a przecież tak potrzebna – mówi Agata Puszcz. – Dlatego właśnie inicjatywy takie jak ta konferencja są naszym sposobem na uzupełnianie braków i dzielenie się wiedzą z innymi

10 i 11 maja, Centrum Kongresowo-Dydaktyczne UMP, ul. Przybyszewskiego 37A w Poznaniu. Wstęp bezpłatny, obowiązuje rejestracja online. Program obejmuje wykłady, warsztaty, dyskusje i spotkania z ekspertami.

Więcej informacji na profilach organizatorów i stronie Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Idź do oryginalnego materiału