Na pewno znasz to niemiłe uczucie, kiedy telefon staje się gorący jak cegła, choćby mimo dobrego systemu chłodzenia. Podczas upałów w lipcu czy sierpniu zdarzać się to może częściej niż zwykle, zwłaszcza przy długim korzystaniu z niego na pełnym słońcu, np. graniu w upalny dzień na zewnątrz w gry, intensywnych zakupach czy przeglądaniu stron w internecie.
Przegrzewanie się urządzenia to sygnał, którego nie powinieneś lekceważyć, bo może ono poważnie zaszkodzić elektronice, skracając jej żywotność. Lepiej naucz się gwałtownie obniżać temperaturę telefonu do optymalnego poziomu po intensywnym użytkowaniu dzięki sprytnych trików i sprawdzonych domowych sposobów.
Może cię zainteresować: Samochód nagrzany jak piekarnik? Tak gwałtownie go wychłodzisz, nim klima zacznie działać
Dlaczego telefon przegrzewa się podczas upałów? Najczęstsze przyczyny
Nawet nowy telefon może zacząć przegrzewać się podczas upałów, jeżeli będzie intensywnie użytkowany. Nie chodzi tylko o otwieranie miliona różnych aplikacji w tle, granie w gry czy oglądanie filmów na plaży.
Korzystanie ze telefona w gorące dni, kiedy temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, zostawianie go na kilkadziesiąt minut na rozgrzanym blacie czy kocu, na który padają promienie słoneczne to również proszenie się o kłopoty.
Telefon może jednak zacząć przegrzewać się choćby podczas prowadzenia długich rozmów czy korzystania z nawigacji GPS, jeżeli urządzenie jest bezpośrednio nagrzewane przez promienie słoneczne.
Czytaj również: Lekarz przestrzega. W tych godzinach nie otwieraj okien
Jak schłodzić telefon latem? To zrób w pierwszej kolejności, a wróci do optymalnej temperatury
Czy wiesz, iż możesz wspomóc fabryczne chłodzenie telefonu? To przydatne, zwłaszcza w gorące, wakacyjne dni. o ile twój telefon niepokojąco się przegrzewa, zamknij wszystkie aplikacje, które w danym momencie nie są ci potrzebne do użytku i odłóż urządzenie na kilka minut w zacienione miejsce ekranem do spodu.
Możesz choćby sobie nie zdawać sprawy z tego, jak wiele działa ich w tle. Tak zmniejszysz pobór energii i ulżysz urządzeniu. Możesz też zmniejszyć poziom jasności ekranu, wyłączyć dane mobilne i włączyć na chwilę tryb samolotowy. A podczas ładowania nie korzystaj ze telefonu.
Domowe sposoby na schłodzenie telefonu. Te sprytne triki działają natychmiast
Możesz także wypróbować domowe sposoby na schłodzenie telefonu, kiedy z jakiegoś powodu (np. ważnej rozmowy) musisz z niego korzystać. Dobrym pomysłem może być: przyłożenie obudowy urządzenia do chłodnego przedmiotu np. czegoś metalowego, ściany budynku od zacienionej strony, żelowego kompresu, albo butelki z napojem (nie całkiem lodowatej).
Najbezpieczniej byłoby wcześniej okryć telefon ubraniem lub ręcznikiem, aby różnica temperatur nie była zbyt duża. I ostatnie, najważniejsze. Pod żadnym pozorem nie wkładaj telefon do lodówki ani zamrażarki. Niektórzy ludzie mają takie pomysły, ale to bardzo ryzykowne, bo taka zmiana temperatury może spowodować szok termiczny i uszkodzić podzespoły urządzenia.
Zobacz też:
Robisz to przed suszeniem grzybów? Możesz być niemal pewny, iż spleśnieją
Jak układasz żywność w lodówce? Zdziwisz się, jak duże ma to znaczenie
Koniecznie przekręć to pokrętło w lodówce. Tak zmniejszysz rachunki za prąd