To miasto może zainspirować innych. Oferuje benefity dla turystów, ale są warunki

natemat.pl 6 godzin temu
W Kopenhadze rusza nietypowy program dla turystów. Ma zachęcać odwiedzających miasto do bardziej ekologicznych wyborów. W zamian za działania na rzecz środowiska można otrzymać kilka benefitów. To inicjatywa, którą z powodzeniem mogłyby zastosować również inne państwa.


CopenPay to program opracowany przez władze Danii, który zadebiutował już w zeszłym roku, jednak na mniejszą skalę. W tym roku rusza ponownie. Jego celem jest zachęcenie turystów do bardziej ekologicznego stylu podróżowania.

Osoby, które podczas pobytu w Kopenhadze zdecydują się na działania przyjazne środowisku, będą mogły skorzystać z różnych benefitów. Wśród nich znajdują się m.in. darmowe wypożyczenie rowerów dla osób, które przyjechały pociągiem i spędzają w mieście więcej niż cztery dni, bezpłatna kawa, zniżki do wielu atrakcji turystycznych, w tym muzeów, a także darmowe zajęcia jogi i wegetariańskie posiłki.

W inicjatywie bierze udział 90 obiektów, w tym Muzeum Narodowe oraz CopenHill, sztuczny stok narciarski. Program ma uświadomić turystów, by podróżowali w bardziej odpowiedzialny sposób.

Kopenhaga oferuje benefity dla turystów za ekologiczną postawę


Program CopenPay ma na celu zadbanie o środowisko, szczególnie poprzez zmniejszenie emisji spalin związanych z transportem. Aby wziąć udział w programie, można przyjechać pociągiem, zostać dłużej w mieście, posprzątać śmieci lub posadzić roślinę. Im więcej pożytecznych dla środowiska działań, tym więcej benefitów.

Po wykonaniu danej czynności należy wejść na stronę internetową (tutaj), gdzie można zgłosić swój wkład w ochronę środowiska. CopenPay ruszy 17 czerwca i będzie trwać do końca sierpnia.

W zeszłym roku w eksperymencie wzięło udział 75 tysięcy turystów. Wynajem rowerów wzrósł o 29 proc., zebrano tony śmieci, a 98 proc. uczestników zadeklarowało, iż poleciłoby tę inicjatywę innym – poinformował zarząd turystyczny miasta.

Goboat, firma wynajmująca elektryczne łodzie napędzane energią słoneczną, podkreśliła, iż udział w inicjatywie pomógł jej w promocji zaangażowania w rozwiązania proekologiczne. W zeszłym roku 500 osób skorzystało z darmowej godziny rejsu, w zamian za sprzątanie śmieci w porcie.

Ten pomysł z powodzeniem mógłby zostać zastosowany w Polsce i innych krajach, miastach. Inicjatywa przynosi korzyści dla ochrony środowiska, ponieważ w prosty sposób zachęca turystów do bardziej świadomego zachowania. Dodatkowo przyczynia się do zwiększenia popularności danego miasta lub kraju wśród podróżnych.

Idź do oryginalnego materiału