To pytanie wynajmujący mieszkania zadają najczęściej. Prawniczka wyjaśnia

kobieta.gazeta.pl 5 godzin temu
Na instagramowym profilu @adwokat.od.najmu został niedawno poruszony temat, który wzbudza spore wątpliwości. I jak zaznacza autorka posta, jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez jej obserwatorów. Mowa o sytuacji przedłużenia umowy najmu okazjonalnego. Czy wówczas potrzebna jest ponowna wizyta u notariusza?
Coraz więcej osób decyduje się na najem okazjonalny. Jednak taka forma budzi też pewne wątpliwości. Jedna z najczęstszych dotyczy przedłużenia umowy. Jak informuje w swoim poście prawniczka, w takiej sytuacji należy powtórzyć wszystkie działania. "Przedłużając najem okazjonalny z tym samym najemcą na kolejny okres, należy powtórzyć całą procedurę" - pisze na Instagramie.


REKLAMA


Zobacz wideo Jak wygląda wynajmowanie mieszkania w Warszawie?


Najważniejsze kroki, gdy przedłużamy umowę najmu okazjonalnego?
Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji? W razie przedłużenia umowy najmu okazjonalnego najemca składa ponownie wszystkie wymagane oświadczenia, w tym oświadczenie przed notariuszem. Ponadto wynajmujący powinien po raz kolejny zgłosić najem do naczelnika urzędu skarbowego.


Prawniczka: W takim przypadku zabezpieczenia przestają działać
Jakie konsekwencje może mieć brak dopełnienia tych formalności? Jak informuje prawniczka, brak powtórzenia wymaganych formalności może spowodować, iż w przypadku eksmisji sąd uzna, iż stron nie wiązała umowa najmu okazjonalnego, tylko zwykły najem. "I zabezpieczenia, jakie daje najem okazjonalny, przestaną działać" - zaznacza autorka wpisu.


Najem okazjonalny to forma, która zapewnia większą ochronę prawną wynajmującemu niż ten tradycyjny. To umowa zawierana na czas określony (maksymalnie na 10 lat). Wymaga dodatkowych formalności, takich jak na przykład oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji u notariusza. Czy uważasz, iż najem okazjonalny to dobre rozwiązanie? Zachęcamy do udziału w sondzie i komentowania artykułu.
Idź do oryginalnego materiału