Toksyczna sztuczna biżuteria pod lupą UOKiK i KAS. Wyniki kontroli zaskakują

300gospodarka.pl 8 godzin temu

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Inspekcja Handlowa oraz Krajowa Administracja Skarbowa przeprowadziły wspólną kontrolę importowanej do Polski sztucznej biżuterii. Skontrolowano oznakowanie 227 partii produktów zatrzymanych przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej – aż 67 proc. z nich było źle oznakowanych.

Alarmujące wyniki badań laboratoryjnych


Do szczegółowych badań w laboratoriach UOKiK i KAS pobrano 33 próbki biżuterii, sprawdzając zawartość toksycznych metali: kadmu i ołowiu. Wyniki badania biżuterii okazały się niepokojące – wykryto trzy przypadki z rażącym przekroczeniem dopuszczalnych norm. W jednej z próbek naszyjnika stwierdzono 333-krotnie przekroczoną zawartość ołowiu, a broszka zawierała 400 razy za dużo kadmu. Bransoletka z kolei przekroczyła normę 400 razy w przypadku kadmu i 118 razy względem dopuszczalnych norm ołowiu.


– Inspekcja Handlowa na nasze zlecenie przez cały rok kontroluje produkty nieżywnościowe. Naszym celem jest jak najszybsze eliminowanie z rynku tych niespełniających wymagań. kooperacja z KAS umożliwia kontrolę produktów, zanim trafią do sprzedaży. To kluczowe, zwłaszcza w przypadku wyrobów takich jak biżuteria, których bezpieczeństwa nie można określić gołym okiem – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Ponad milion sztuk zatrzymanej biżuterii


W wyniku tych działań organy celne nie dopuściły do obrotu 1 183 178 sztuk oraz 467 kg sztucznej biżuterii. Kontrola wykazała, iż blisko 4,5 tys. sztuk zawierało niebezpieczne ilości metali ciężkich. To realna ochrona konsumentów, szczególnie iż tego rodzaju biżuterię – tańszą od tej wykonanej z metali szlachetnych – często wybierają dzieci i młodzież. Jej bezpieczeństwo chemiczne można ocenić wyłącznie w badaniach laboratoryjnych.


– Każdego roku prowadzone są wspólne, skoordynowane działania. Ich celem jest zatrzymanie towarów na granicy, aby na rynku polskim i unijnym znajdowały się jedynie produkty bezpieczne i zgodne z wymaganiami. Bezpieczeństwo konsumentów jest jednym z naszych priorytetów, stąd tak duże zaangażowanie w projekty realizowane z organami nadzoru rynku – mówi Małgorzata Krok, zastępca Szefa KAS.


Wspólne projekty UOKiK, Inspekcji Handlowej i KAS będą kontynuowane. Ich celem jest systemowa eliminacja zagrożeń jeszcze przed wprowadzeniem produktów do sprzedaży. Dlatego konsumenci mogą mieć większą pewność, iż biżuteria trafiająca na rynek spełnia rygorystyczne normy bezpieczeństwa.




Polecamy także:



  • PayPal wypłaci użytkownikom rekompensatę. To efekt decyzji UOKiK

  • Controlling, nie kontrola. Do skutecznego zarządzania firmą nie wystarczy Excel

  • Ceny paliw w Polsce znów w górę. OPEC+ zaskakuje rynek, ale ropa wciąż tania

  • Europejski system handlu emisjami do poprawki. PGE apeluje o zmiany

Idź do oryginalnego materiału