Wciąż obowiązuje komunikat o warunkowej przydatności do spożycia wody docierającej do odbiorców z sieci MPWiK. Oznacza to, iż wodę z kranu można pić tylko po przegotowaniu. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wdrożyło działania naprawcze, które są przez cały czas realizowane. Gdy spółka zgłosi gotowość, Sanepid pobierze i zbada nowe próbki.
Woda tylko po przegotowaniu
Przypomnijmy: w sieci wodociągowej w Bochni wykryto przekroczenie dopuszczalnej liczby mikroorganizmów. MPWiK wskazuje, iż bezpośrednią przyczyną była wysoka temperatura powietrza, która doprowadziła do podgrzania wody w rzece Raba (ok. 22°C). To sprzyjające środowisko dla rozwoju drobnoustrojów, które mogły się namnożyć w sieci.
Dlatego Sanepid wydał decyzję, iż woda z kranu w Bochni nadaje się do spożycia tylko po przegotowaniu. Należy ją gotować przez minimum 2 minuty i ostudzić w naturalny sposób.
Przegotowanej wody należy używać m.in. do picia i przygotowywania napojów, gotowania i mycia żywności, mycia zębów, kąpieli niemowląt i małych dzieci. Woda nieprzegotowana może być używana jedynie do celów porządkowych – np. mycia podłóg, prania i spłukiwania toalet.
Woda z sieci MPWiK dociera nie tylko do mieszkańców Bochni, ale także miejscowości w gminie Bochnia, Drwinia i Rzezawa.
Płukanie sieci MPWiK
W odpowiedzi na sytuację MPWiK wdrożył następujące działania:
- zwiększono dawkę środka dezynfekującego (dwutlenku chloru) na wyjściu z zakładu uzdatniania,
- zdezynfekowano wszystkie zbiorniki wody czystej,
- prowadzona jest kontrola stężenia środka dezynfekującego w sieci,
- zwiększono intensywność płukania sieci wodociągowej wodą z podwyższoną dawką chloru,
- zidentyfikowano i zlikwidowano tzw. „martwą strefę” (woda stojąca),
- zwiększono liczbę próbek pobieranych w ramach wewnętrznej kontroli.
Jak ustalił Bochnianin.pl, proces płukania sieci wciąż trwa i może potrwać jeszcze kilka dni. – To działanie ciągłe, rozłożone w czasie ze względu na rozległość sieci – przekazał MPWiK.
Kiedy zostaną pobrane kolejne próbki?
– Ponowne próby wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi zostaną pobrane po otrzymaniu informacji od MPWiK Sp. z o.o. w Bochni o zakończeniu działań naprawczych udokumentowanych prawidłowymi wynikami badań jakości wyprodukowanej i dostarczanej odbiorcom wody – informuje Sanepid.
Jak ustalił Bochnianin.pl, na dziś Sanepid nie dostał jeszcze takiej informacji z MPWiK.
Należy jeszcze zaznaczyć, iż od momentu pobrania próbek, do czasu wyników i nowej decyzji Sanepidu muszą minąć 3 dni. Wynika to z procedur laboratoryjnych: aby stwierdzić obecność bakterii, próbki umieszcza się w specjalnych warunkach, które pozwalają mikroorganizmom – jeżeli są obecne – na rozmnożenie się do poziomu wykrywalnego. Ten proces trwa określony czas i nie da się go znacząco przyspieszyć bez ryzyka otrzymania niemiarodajnych wyników. Dlatego komunikaty dotyczące jakości wody, takie jak zakaz jej spożycia lub konieczność przegotowania, opierają się na analizie próbek pobranych kilka dni wcześniej. Służby sanitarne podejmują decyzje ostrożnościowe, by zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom do czasu potwierdzenia, iż woda spełnia wszystkie normy.
Realnie należy więc ocenić, iż nowej decyzji Sanepidu w sprawie jakości wody można spodziewać się najwcześniej po weekendzie.
Uciążliwości dla mieszkańców i firm
Sytuacje związane z pogorszeniem jakości wody wpływają nie tylko na codzienne życie mieszkańców, ale także na funkcjonowanie wielu lokalnych firm i instytucji. Utrudnienia szczególnie odczuwają wtedy lokale gastronomiczne, zakłady produkcyjne, szpitale, placówki oświatowe i obiekty noclegowe. W wielu miejscach konieczne jest wdrożenie dodatkowych procedur sanitarnych, czy organizacja alternatywnych źródeł wody, a w skrajnych przypadkach ograniczenie działalności. To wiąże się z dodatkowymi kosztami i utrudnieniami organizacyjnymi.