Do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych należy zawozić ubrania, buty, pościel, firanki, ścierki, ręczniki, zasłony, koce, kołdry oraz poduszki. Ma to na celu minimalizowanie zużycia surowców i zmniejszenie produkcji odpadów. Niektórym nie chce się jednak fatygować i jechać w takie miejsce. Jako iż w wiatach śmietnikowych nie pojawiły się specjalne kontenery na odzież, ludzie korzystają z pojemników ustawionych na ulicach oraz przestrzeni wokół nich.
REKLAMA
Zobacz wideo
Przepełnione kontenery na odzież. Czasem trudno określić, do kogo należą
W wielu miejscach kontenery PCK są przepełnione. Ubrania wręcz się z nich wysypują. Nie zniechęca to jednak ludzi do zostawiania tam kolejnych ciuchów i innych tekstyliów. To jednak niejedyny problem. Okazuje się, iż część pojemników jest ustawiana nielegalnie przez kilka różnych podmiotów.
Nie ma ich na oficjalnej mapce z legalnymi pojemnikami. Tak jest np. w Gdyni. Radni zaczęli interweniować po wielu sygnałach od mieszkańców. Już kilkukrotnie wysyłali do miasta pisma, w których pytali, kto odpowiada za przepełnione kosze i kto powinien usuwać z nich odpady. W odpowiedzi urzędnicy w kwietniu zaczęli weryfikować, które kontenery są legalne, a które nie.
Pojemniki PCK. Co można do nich wrzucać? PIOTR MAZUR/ Agencja Wyborcza.pl
Pojemniki PCK. Co można do nich wrzucać?
- Kwestia zagospodarowania tekstyliów to w tej chwili problem, który widzimy, chodząc po naszych dzielnicach. Istnieje bardzo duża różnica między pojemnikami umieszczonymi na mapie a tymi stojącymi w rzeczywistości. Wiele z nich wygląda jak pozostawione, otoczone workami. Już wcześniej, kilka miesięcy temu, sugerowałem rozwiązania wprowadzone w Polsce, gdzie pojemniki zajmujące teren bezumownie są usuwane - powiedział radny Jakub Ubych w rozmowie z trojmiasto.pl. Pamiętajcie, iż do kontenerów PCK można wrzucać czyste, suche i nieporysowane tekstylia, takie jak ubrania, obuwie (w parach), pościel, ręczniki, koce, pluszowe zabawki, firanki, zasłony, paski, torebki oraz nakrycia głowy. Nie wolno zanosić tam zniszczonej odzieży, mokrych tekstyliów, odpadów komunalnych i ścinków tapicerskich. Co robisz ze starymi ubraniami? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.